10 square units.
.........................
Answer: 0.356, 3.65, 35.6, 35.63, 356.06, 356.6
Step-by-step explanation:
New members pay a fee of $18 per month.
Step-by-step explanation:
Given,
Yearly movie rental cost = $231
Registration fee = $15
1 year = 12 months
Let,
x be the fee per month.
12x+15=231

Dividing both sides by 12

New members pay a fee of $18 per month.
Keywords: subtraction, division
Learn more about division at:
#LearnwithBrainly
The question is asking how much time Susan spent moving toward her office. On the graph, the y-axis represents the distance Susan is from her office, so the amount of time she is moving toward her office is the amount of time the graph is going down.
As you can see, the graph is going down from the 10 to 16 minute marks and the 22 to 26 minute marks. In total, this is 20 minutes in which the graph is going down.
Therefore, Susan spends 20 minutes moving toward her office.
1 yard= 3 feet
4*3=12 (we do this to find how long the floor is)
10*12=120 (this is in feet, but it needs to be converted to yards)
120/3=40
You need 40 yards of tile