Answer:
$700 (not given in the options)
Explanation:
When the policy is purchased with a payment made in advance, the entries recorded are
Debit prepaid insurance $8,400
Credit Cash account $8,400
After the first month, the expense incurred is
= 1/12 × $8,400
= $700
Entries then required
Debit Insurance expense $700
Credit Prepaid Insurance $700
The factor that would not affect the position of the supply curve for cranberries is the popularity of cranberry drinks.
The supply curve is a graph that shows the relationship between price and the quantity supplied. The supply curve is positively sloped. A change in the position of the supply curve can either be an outward shift or an inward shift. An outward shift indicate an increase in supply and an inward shift indicates a decrease in supply.
An increase in the price of agricultural land and the cost of fertilizers increases the cost of producing cranberries . This would lead to an inward shift of the supply curve. On the other hand, a decrease in the price of agricultural land and the cost of fertilizers would lead to an outward shift of the supply curve.
The development of a new pest control for cranberry production would lead to an outward shift of the supply curve as more cranberries can be produced.
Please check the attached image for a graph showing an increase in supply. To learn more about the supply curve, please check: brainly.com/question/1915798
Answer:
Self selection.
Explanation:
Marketing can be defined as the process of developing promotional techniques and sales strategies by a firm, so as to enhance the availability of goods and services to meet the needs of the end users or consumers through advertising and market research. Thus, it comprises of all the activities such as, identifying, anticipating set of medium and processes for creating, promoting, delivering, and exchanging goods and services that has value for customers. It typically, involves understanding customer needs, building and maintaining healthy relationships with them in order to scale up your business.
Advertisement refers to the promotional multimedia messages designed and developed to make the products or services of a company known to its customers and potential customers.
In this scenario, advertising relies on self selection.
Answer:
The fixed costs per unit when 20,000 units are produced are $6.05 per unit.
Explanation:
Fixed costs per unit can be determined by using the following formula:
Fixed costs per unit = Total fixed costs/ number of units are produced
In a company, Total fixed costs do not depend on the level of activity (Fixed costs do not change).
In the company, Total fixed cost = $11 x 11,000 = $121,000
When 20,000 units are produced, Fixed costs per unit = $121,000/20,000 = $6.05 per unit.
Answer: Marginal revenue is equal to price times quantity
Explanation:
A perfectly competitive market is a market where there's a large number of both the producers and the consumers have full and symmetric information.
In a perfectly competitive market, the marginal revenue is the same as price and the marginal revenue curve is the same as the demand curve facing sellers.
It should be noted that the statement that the marginal revenue is equal to price times quantity is incorrect. The total revenue is equal to price times quantity.