Answer:
Step-by-step explanation:
Where is line B?
Answer:
this is true
Step-by-step explanation:
a supplementary angle adds up to 180 degrees. two accute angles would equal to around 90 and two obtuse angles would add up to more than 180. two right angles are perpendicular and they could work but since the question asks about acute and obtuse, its true that one angle must be acute and the other must be obtuse for it to add up to 180.
-1+3m=2m+4
put the like terms together
3m-2m=4+1
m=5
Cost per kg=(total cost)/(total kg)
total cost
coconut juice: 2kg, at $5/kg, so 5*2=$10
coconut milk: 8kg, at $3/kb, so 8*3=$24
total cost=10+24=$34
total kg=2+8=10
cost per kg=$34/10kg=$3.40per kg
Answer:
C
Step-by-step explanation:
1 | 4 6 - 2
4 10
------------------
4 10 8 ← remainder