1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
irakobra [83]
3 years ago
14

1/3 cup of flour is used to make 5 dinner rolls how much flour is needed to make one dinner roll

Mathematics
1 answer:
Sunny_sXe [5.5K]3 years ago
3 0
The answer is really easy****
The eqaution is 1/3 /5
The answer is  1/15    or   0.06666666667

You might be interested in
What is the unit rate for $240 for 4 days
torisob [31]
The unit rate for $240 per 4 days is $60 per 1 day.
To get a unit rate you must simplify the rate down to $X per 1 day.
To get 4 days down to 1 day you must divide 4 by 4.
Doing the same to the other side you divide 240 by 4.
So now you have $60 per 1 day.
4 0
4 years ago
Read 2 more answers
A) What is the size of angle ABC?
Debora [2.8K]

The measure of the angle ∠ABC is 110° and the measure of the reflex angle ∠CBD is 70°.

<h3>What is an angle?</h3>

Angle is the space between the line or the surface that meets.  And the angle is measured in degree. For complete 1 rotation, the angle is 360 degrees.

Linear angle - If the total of two angles is 180 degrees, they are said to be linear angles.

The measure of the angle ABC will be

∠ABC = 110°

The angle ∠ABC and ∠CBD are the linear angles. Then we have

∠ABC + ∠CBD = 180°

   110° + ∠CBD = 180°

             ∠CBD = 70°

More about the angled link is given below.

brainly.com/question/15767203

#SPJ1

3 0
2 years ago
What is the rule for subtractions fractions?
Verdich [7]

Answer:

You must make the dominators (the bottom numbers) equal to each other.

8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Several years ago, the average serving size of beef at restaurants was 5 ounces. Due to changing restaurant trends, the average
8090 [49]

Answer:

1%

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
A teacher bought a packet of 17 batteries. Each calculator uses 3 batteries. How many calculators can the teacher fill with batt
Mumz [18]

Answer:

The teacher can fill 5 calculators

Step-by-step explanation:

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Six more than five times a number is at least twenty-one
    6·1 answer
  • If 9.8 - 5.29 is changed to 9.8 - 5.3=4.5, what must be done to 4.5 to get the exact answer for 9.8 - 5.29? Explain
    8·2 answers
  • Timmy writes the equation f(x) = x – 1. He then doubles both of the terms on the right side to create the equation g(x) = x – 2.
    10·1 answer
  • The time between breakdowns of an alarm system is exponentially distributed with mean 10 days. What is the probability that ther
    7·1 answer
  • After paying $5.12 for a salad, Norachai has $27.10. How much money did he have
    9·2 answers
  • A bag of marbles has 5 red, 2 blue, and 3 green marbles. A marble is randomly selected. What is the probability AS A DECIMAL tha
    5·1 answer
  • Taylor’s gymnastics team is selling 5 raffle tickets for $8.00 What is the constant of proportionality of dollars per ticket? (o
    5·1 answer
  • Can someone please help me i dont know the answer.
    12·1 answer
  • PLEAS HELP ME!!!!!!!
    11·2 answers
  • What does the slope of a line mean, and how can you find it?<br> PLS Give Me Brainliest!?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!