1answer.
Меню
Ask question
Login
Signup
Ask question
Menu
All categories
English
Mathematics
Social Studies
Business
History
Health
Geography
Biology
Physics
Chemistry
Computers and Technology
Arts
World Languages
Spanish
French
German
Advanced Placement (AP)
SAT
Medicine
Law
Engineering
Mamont248
[21]
3 years ago
7
Through research scientists found that the body or a 200 lb person consist of 3.2*10 to the nigetive five lbs of zinc. In the bo
dies on 1500 such people, how much zinc is present?
"Should i divide or add???"
Mathematics
Answer
Comment
Send
1
answer:
denis-greek
[22]
3 years ago
8
0
In 1500 people of 200 lb each, the total weight would be 300000 lb.
Set up a proportion: 200lb/3.2*10^-5 = 300,000lb/x
(3.2*10^-5*300,000)/200 = x
x = 0.48, I believe
Send
You might be interested in
HELP I NEED HELP ASAP
tatuchka [14]
Answer:
b
Step-by-step explanation:
7
0
2 years ago
Help please<br> can you solve this?im times so i need help fast.
zavuch27 [327]
Answer:
C. 1 4 2
Step-by-step explanation:
5
0
2 years ago
What’s the multipcative inverse of 1/4
LuckyWell [14K]
Hey!
Answer:
4/1
Step-by-step explanation:
The multiplicative inverse of a number is the reciprocal of it. (a/b → b/a).
Basically you divide 1 by the other number. (1 ÷ 1/4 = 4 or 4/1).
Hope This Helps :)
7
0
3 years ago
Read 2 more answers
Coronao Coronao Coronao now now
kari74 [83]
Need choices please ok
7
0
3 years ago
What does 1,580÷25=I know the answer, I need to show how I got it.
ziro4ka [17]
4
0
11 months ago
Other questions:
Jim earns $1,600 per month after taxes. He is working on his budget and has the first three categories finished.
15
·
1 answer
At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10 the cost for two tacos and three small glasses
9
·
2 answers
11. The completion of a chemical reaction is expressed by the equation y = 300 - 4x - XP, where y is
5
·
1 answer
Giovanna has a score of -5 in Canasta. Vera's score is –10.
6
·
2 answers
A pound of chocolate costs 6 dollars. mai buys p pounds . write an equation to represent the total cost c that mai pays
13
·
2 answers
How many solutions does the system of nonlinear equations graphed below have ?
15
·
2 answers
Graph the image of this figure after a dilation with a scale factor of 12 centered at the point (2, 2) . Use the polygon tool to
14
·
1 answer
If the product of a number and -4 is subtracted from the number, the result is 3 more than the number. Find the number
8
·
2 answers
Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?
11
·
2 answers
The cost of 5 scarves is 73.75. what is the unit price
5
·
1 answer
×
Add answer
Send
×
Login
E-mail
Password
Remember me
Login
Not registered?
Fast signup
×
Signup
Your nickname
E-mail
Password
Signup
close
Login
Signup
Ask question!