1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mamont248 [21]
3 years ago
7

Through research scientists found that the body or a 200 lb person consist of 3.2*10 to the nigetive five lbs of zinc. In the bo

dies on 1500 such people, how much zinc is present?
"Should i divide or add???"
Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]3 years ago
8 0
In 1500 people of 200 lb each, the total weight would be 300000 lb.
Set up a proportion: 200lb/3.2*10^-5 = 300,000lb/x
(3.2*10^-5*300,000)/200 = x
x = 0.48, I believe
You might be interested in
HELP I NEED HELP ASAP
tatuchka [14]

Answer:

b

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Help please<br> can you solve this?im times so i need help fast.
zavuch27 [327]

Answer:

C. 1 4 2

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What’s the multipcative inverse of 1/4
LuckyWell [14K]

Hey!

Answer:

4/1

Step-by-step explanation:

  • The multiplicative inverse of a number is the reciprocal of it. (a/b → b/a).
  • Basically you divide 1 by the other number. (1 ÷ 1/4 = 4 or 4/1).

Hope This Helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Coronao Coronao Coronao now now​
kari74 [83]
Need choices please ok
7 0
3 years ago
What does 1,580÷25=I know the answer, I need to show how I got it.
ziro4ka [17]
\begin{gathered} \sqrt[25]{1580} \\ 1\text{ and 15 cannot divide 25 therefore, we use the first three numbers to divide 25} \\ \frac{158}{25}\text{ = }6\text{ remainder 8} \\ \text{You have to carry that remainder which is 8 and combine it with the 0 in 1580.} \\ \frac{80}{25}\text{ = }3\text{ remainder 5} \\ The\text{ remainder 5 will also divide 25} \\ \frac{5}{25}=0.2 \\ The\text{ quotient values are 63 + 0.2 = 63.2} \end{gathered}

4 0
11 months ago
Other questions:
  • Jim earns $1,600 per month after taxes. He is working on his budget and has the first three categories finished.
    15·1 answer
  • At a restaurant the cost for a breakfast taco and a small glass of milk is $2.10 the cost for two tacos and three small glasses
    9·2 answers
  • 11. The completion of a chemical reaction is expressed by the equation y = 300 - 4x - XP, where y is
    5·1 answer
  • Giovanna has a score of -5 in Canasta. Vera's score is –10.
    6·2 answers
  • A pound of chocolate costs 6 dollars. mai buys p pounds . write an equation to represent the total cost c that mai pays
    13·2 answers
  • How many solutions does the system of nonlinear equations graphed below have ?
    15·2 answers
  • Graph the image of this figure after a dilation with a scale factor of 12 centered at the point (2, 2) . Use the polygon tool to
    14·1 answer
  • If the product of a number and -4 is subtracted from the number, the result is 3 more than the number. Find the number
    8·2 answers
  • Veronica’s favorite breakfast cereal costs $0.21 per ounce. How much would she spend on 16 ounces of cereal?​
    11·2 answers
  • The cost of 5 scarves is 73.75. what is the unit price
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!