1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dalvyx [7]
3 years ago
9

You went to the store and purchased a pair of sneakers, socks and a shirt. The shirt cost 40% of the cost of the sneakers. The s

ocks cost 20% of the shirt. How much is each item if the total amount spent is $118.40?
Mathematics
1 answer:
frozen [14]3 years ago
3 0
Dh Jane sexiness Mx Mx
You might be interested in
-6p + 43=13 What is p?
son4ous [18]
Subtract 43 from both sides
-6p=-30

Divide both sides by -6
p=5

Final answer: p=5
7 0
3 years ago
If the population has gone up 20,000 in 6yr what percent is that
Sedaia [141]
I think it is 3333% #I guessed
6 0
4 years ago
PLEASE HELP<br> what does QS equal
Ainat [17]

Answer:

22

Step-by-step explanation:

QS =2×11 = 22

__________

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of the variable
WINSTONCH [101]
Which variable are you talking about? In this question x is 4 and y is 5.

Hope this helped!

Good Luck!
3 0
3 years ago
A triangle has side lengths of 11 cm and 9 cm. Which could be the value of the third side, 20 cm or 15 cm?
navik [9.2K]

Answer:

Step-by-step explanation:

third side is <11+9 or <20cm

or >11-9 or >2

so third side=15 cm

Let x be the sale.

Then 500+.05x>1500

.05x>1500-500

.05 x>1000

x>$2000

minimum sale=$2000

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Estimate 65 to the nesrst tenth then locate 65 on a number line​
    9·2 answers
  • Alexica finds the product, p, of 89 and 35. Which equation justifies her answer? (
    14·1 answer
  • A test for marijuana usage was tried on 170 subjects who did not use marijuana. The test result was wrong 8 times.a. Based on th
    6·1 answer
  • Just click the picture you don't have to show your work. IF you want to you can tho.
    11·1 answer
  • What is the cost of 1.25kg of cheese at $16 per kilogram?
    15·2 answers
  • Penny reads 13 pages in 1/2 hour. What is the unit rate for pages per hour? For hours per page? How many hours per page
    14·2 answers
  • What is 15+3(2x-4)-4x can you help please
    5·1 answer
  • What single percentage change is equivalent to a 14% increase followed by a 11% decrease?
    12·1 answer
  • The equation for y=-2x+5 that is paralell passes through (1,-4)?
    13·1 answer
  • Please help for brainliest ​
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!