1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rasek [7]
2 years ago
10

GIVING BRAINLIEST TO WHOEVER GETS IT RIGHT

Mathematics
2 answers:
ahrayia [7]2 years ago
7 0

Answer:

x=3             x = -1

Step-by-step explanation:

f(x) = x^2 − 2x − 3

Set the function equal to zero

0 = x^2 − 2x − 3

Factor

What two numbers multiply to -3 and add to -2

-3 *1 = -3

-3+1 = -2

0 = (x-3)(x+1)

Using the zero product property

x-3 =0     x+1 =0

x=3             x = -1

NISA [10]2 years ago
4 0

Answer:

option 4th is correct

x = 3, -1

Step-by-step explanation:

Set the next factor equal to 00.

x+1=0x+1=0

Subtract 11 from both sides of the equation.

x=−1x=-1

The final solution is all the values that make (x−3)(x+1)=0(x-3)(x+1)=0 true.

x=3,−1

Find the Roots (Zeros) f(x)=x^2-2x-3

f(x)=x2−2x−3f(x)=x2-2x-3

Set x2−2x−3x2-2x-3 equal to 00.

x2−2x−3=0x2-2x-3=0

Solve for xx.

Factor x2−2x−3x2-2x-3 using the AC method.

Consider the form x2+bx+cx2+bx+c. Find a pair of integers whose product is cc and whose sum is bb. In this case, whose product is −3-3 and whose sum is −2-2.

−3,1-3,1

Write the factored form using these integers.

(x−3)(x+1)=0(x-3)(x+1)=0

If any individual factor on the left side of the equation is equal to 00, the entire expression will be equal to 00.

x−3=0x-3=0

x+1=0x+1=0

Set the first factor equal to 00 and solve.

You might be interested in
A company manufactures skateboards. Each skateboard requires 1 6/7 hours of labor to assemble and 2 1/2 hours of labor to finish
Assoli18 [71]

Answer: The total cost will be $156.85.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Time taken by labor to assemble the each skateboard is given by

1\frac{6}{7}\ hours\\\\=\frac{13}{7}\ hours

Time taken by labor to finish and stain each skateboard is given by

2\frac{1}{2}\ hours\\\\=\frac{5}{2}\ hours

Cost of labour to the company per hour = $36.00

According to question,

We will use "Distributive Property":

a\times (b+c)=a\times b+a\times c

36(\frac{13}{7}+\frac{5}{2})\\\\=36\times \frac{13}{7}+36\times \frac{5}{2}\\\\=\frac{468}{7}+18\times 5\\\\=\frac{468}{7}+90\\\\=\frac{468+630}{7}\\\\=\frac{1098}{7}\\\\=\$156.85

Hence, the total cost will be $156.85.

5 0
3 years ago
What is standard form
nataly862011 [7]
Example 250

word form:
two hundred and fifty

expanded form:
2+5+0

standard form:
250

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Can somebody help me on this it is circumference and area of circles it shows everything in the photo whoever figures all of it
egoroff_w [7]

Refer to the attached image

7 0
2 years ago
Jackson bought 3 pounds of candies for $9.75 What was the price of these candies in dollars per pound?
Stels [109]
9.75 dollars divided by 3 pounds equals 3.25 per pound
8 0
3 years ago
What is the y intercept of 2y - 2x = 8
Firdavs [7]

Answer:

Step-by-step explanation:

Write in y = mx + b form

here, b ----> y intercept

2y - 2x = 8

     2y = 2x + 8         {Divide the equation by 2}

       \frac{2y}{2}=\frac{2x}{2}+\frac{8}{2}\\

        y = x + 4

y-intercept = 4

3 0
3 years ago
Other questions:
  • What is the standard form equation of the line shown below
    11·1 answer
  • Write an expression for the sequence of operations described below. triple u, then multiply t by the result
    8·1 answer
  • What is the solution to the inequality 15y-9<36
    10·1 answer
  • Once you find the mistakes describe how to properly solve the problem
    11·1 answer
  • HELP!!!!!!!!!! <br> i need some help i suck at geometry
    8·1 answer
  • Triangle ABC with vertices A(2, 4) , B(4, 0) , and C(6, 6) is dilated about the origin to be triangle A′B′C′ .
    12·2 answers
  • Explain how to create a graph to model the relationship between the 2 quanities in the table
    8·2 answers
  • A card is picked a random from the following set:
    9·1 answer
  • A piepie is divided into 2020 equal pieces. GlennGlenn and SophieSophie each ate one fourth 1 4 of the piepie on MondayMonday. T
    10·1 answer
  • Yall i need this to be corret please explain giving brainliest please
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!