1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
pashok25 [27]
3 years ago
5

Graph y=2/5x, use x as -2,-1,0,1,2

Mathematics
1 answer:
Natali [406]3 years ago
4 0

Plot a graph of y-axis against x-axis.

The graph should be a straight line passing through:

(-2,0.8) , (-1,-0.4) , (0,0) , (1,0.4) and (2,0.8)

You might be interested in
Determine if the following are in proportion :
KATRIN_1 [288]

Step-by-step explanation:

The given numbers are : 32 , 48 , 140 , 120

First number is 32

Second number is 48

Third number is 140

Fourth number is 120

First number/second number :

\dfrac{N_1}{N_2}=\dfrac{32}{48}\\\\=\dfrac{2}{3}\ ....(1)

Third number/Fouth number :

\dfrac{N_3}{N_4}=\dfrac{140}{120}\\\\=\dfrac{7}{6}\ ....(2)

From equation (1) and (2) we can see that the ratio is not same. Hence, they are not in proportion.

3 0
3 years ago
Just NEED this LAST question BY 3 O'CLOCK
nadezda [96]
You can write an improper fraction and mixed numbers
8 0
3 years ago
the ratio of students to teachers on the field trip is 1 to 13.If there are 22 teachers going on the trip,how many students are
Mashcka [7]

Answer:

286

Step-by-step explanation:

multiply 13 by 22.

boom

3 0
3 years ago
Only four countries have not officially adopted the metric system<br><br> True or false?
irinina [24]
True they are only being four countries that have not adopted the metric System
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is 4x² + 2OX + 16​
natulia [17]
I’m assuming you’re looking for a factored answer: 4(x+4)(x+1)
7 0
3 years ago
Other questions:
  • This morning Greg’s car had 25.25 of fuel now 1.4 gallons are left how much fuel did Greg use
    12·1 answer
  • If f(x) = 3 -3 and g(x) = 3x2 + x – 6, find (f + g)(x).
    11·1 answer
  • How do I do this a second way? I totally forgot because I haven't done it in so long.
    15·1 answer
  • An author receives a contract from a publisher, according to which she is to be paid a fixed sum of $20,000 plus $3.50 for each
    13·1 answer
  • Carlos is in the 12% tax bracket. Over the course of the year, he paid $2,000 in student loan interest. This $2,000 decrease in
    14·1 answer
  • What is the surface area of this rectangular pyramid?
    11·1 answer
  • Issac fills up his 20 -gallon gas tank with fuel that costs $3.54 per gallon. The expression 3.54g represents the cost for a num
    15·2 answers
  • Find the unit rate.<br> 84 miles in 12 days<br> Unit rate:<br> mi :<br> day
    7·1 answer
  • How do we solve this?
    7·2 answers
  • PLEASE HELP ME WITH MY MATH
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!