1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Over [174]
3 years ago
9

Designer Dolls, Inc., found that the number N of dolls sold varies directly with their advertising budget A and inversely with t

he price P of each doll. The company sold 1800 dolls when $34,000 was spent on advertising and the price of a doll was set at $25. Determine the number of dolls sold when the amount spent on advertising is increased to $42,000. Round to the nearest whole number.
Answer

A. 877 dolls

B. 710 dolls

C. 2,224 dolls

D. 1,800 dolls
Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]3 years ago
8 0

here we are told that

number of dolls sold varies directly with advertising costs

number of dolls varies inversely with price of a doll


so initially

1800 dolls sold when advertising costs were $ 34 000

and price of a doll was $ 25


next they increased the advertising costs to $ 42 000

as we know number of dolls sold varies directly with advertising costs

so here when the advertising costs increase the number of dolls sold too should increases as its directly proportional relationship


we arent told that the price of a doll is changed so there's no effect on the number of dolls sold due to changes in price of a doll


only effect on number of dolls sold is due to increase in advertising costs

increase in advertising cost leads to increase in number of dolls sold


from the given options, only in one option the number of dolls sold are more than 1800 dolls. option is C with 2224 dolls


therefore correct answer is C. 2224 dolls

shutvik [7]3 years ago
3 0
The number of dolls sold when the advertising is increased to $42,000 is going to be 2,224. The correct answer is C. 
You might be interested in
A triangle in the coordinate plane has the following vertices: P(-4,-3), 1(-2,-2), G(-2,-4). What are the new coordinates if the
Aloiza [94]

Answer:

P’(-1, 1), I’ (1, 2), G’(1,0)

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Help please if your good at maths ?
Norma-Jean [14]

Answer:

Year 7 = 75 students

Year 9 = 25 students

Step-by-step explanation:

Year 7 has 3/8 of the total since the circle is divided into 8 sections and has 3 of the 8 sections

3/8 * 200 students = 75

Year 9 has 1/8 of the total since the circle is divided into 8 sections and has 1 of the 8 sections

1/8 * 200 =25

3 0
3 years ago
3. If Juan purchased three 24-ounce cans of motor oil for $10.80, how much did he pay per ounce?
Zina [86]

Answer: the answer is c) $.45

Step-by-step explanation:  to find out how much per ounce, you need to divide the price by the quantity. so 10.80/24=.45

8 0
3 years ago
Sidh is making fruit salad. His recipe calls for 3/4 pound of watermelon. He wants
Dvinal [7]

Answer:

3/8

Step-by-step explanation:

3/4 x 1/2 = 3/8

6 0
3 years ago
Explain how to find a measure of angle ACD <br> without repositioning the protractor
MatroZZZ [7]

Answer:

60 degrees

Step-by-step explanation:

ACD and ACB are complementary angles. Find ACB=30 degrees. Subtract 30 from 90 degrees. ACD=60 degrees.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Sharon has 72 beads. she has twice as many sphere beads as cylinder beads. How many of each kind of bead does Sharon have? How d
    8·1 answer
  • On average, a human drinks 40,000 gallons of water in their lifetime. In comparison, Lake Ontario holds approximately 8,000,000,
    5·1 answer
  • A rectangular box is to have a square base and a volume of 50 ft3. The material for the base costs 42¢/ft2, the material for the
    10·1 answer
  • You can buy 5 cans for green beans at the Village Market for $3.10. You can buy 10 of the same cans of beans at Sam's Club for $
    6·1 answer
  • I just need 5 people!
    6·1 answer
  • Ustin weighs 15 pounds less than Greg weighs. Half of Greg's weight is 75 pounds less than Justin's weight. How much does each o
    5·1 answer
  • Answer to 1 and 2 pls!! will mark brainliest if u explain how u got it.
    9·1 answer
  • A rectangle is twice as long as it is wide. Its area is 72 square units. Find the length of each side. System of equations
    9·1 answer
  • What is the equation to find the circumference of a circle?
    9·2 answers
  • Determine all values of the constant A so that function of all values of x are continuous
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!