1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
liberstina [14]
3 years ago
12

a family plans to take a trip into yours that will cost about $6,000 how much money should the family save each month of pay for

the trip
Mathematics
2 answers:
frutty [35]3 years ago
6 0
$6,000 ÷ 24 months = $250 saved per month
Blizzard [7]3 years ago
4 0
They should save $500 a month
You might be interested in
Can anyone explain please?
frosja888 [35]

Answer:

x = 55

Step-by-step explanation:

In a rhombus, each diagonal bisects a pair of opposite angles.

For this parallelogram t be a rhombus, the angles with measures 2x - 40 and x + 15 must be congruent.

2x - 40 = x + 15

Subtract x from both sides.

x - 40 = 15

Add 40 to both sides.

x = 55

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Matthew has $25 he goes to the movie and spent eight dollars on a movie ticket then four dollars on popcorn do you want to frien
Virty [35]

Answer: $23

Step-by-step explanation:

1) 25-8=17

2) 17-4= 13

3) 13+10= 23

Matthew has $23 now

8 0
4 years ago
Select all of the angles that have the same measure as angle 2. assume the lines are parallel
Phoenix [80]
4, 5, and 7 are the answer
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The height of dachshunds is usually 1/3 their length. If Mollie is 20 inches long, how tall is she?
arlik [135]

This is a proportion problem.

Let's make her Length x and her height 1/3 x.

1/3 x = 20 inches

x = 6 2/3 inches

Molly's height is 6 2/3 inches.

Check it.

6 2/3 x 3 = ? (change the mixed number to a fraction)

20/3 x 3 = ? (multiply)

60/3 = ? (divide)

20 inches. Yes, it checks.

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two brothers, Gethin and David, share a sum of money in the ratio 2:7.
Vitek1552 [10]

12£ and 42£

Step-by-step explanation:

gethin gets 2/9

David gets 7/9

total money is equal to 54

Gethin gets 54x 2/9=12

David gets 54x7/9=42

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A 2-pack of notebooks costs $3.00. What is the unit price? per notebook
    7·2 answers
  • If cos theta = -2/3 which of the following are possible?
    8·1 answer
  • A line includes the points (-7, -3) and (10, -6). What is it’s equation in slope-intercept form?
    14·1 answer
  • Suppose that you began a one-year study of tuberculosis (TB) in a subsidized housing community in the Lower East Side of New Yor
    14·1 answer
  • 40 POINTS!!!!!!!!!!!!! A student observes that the motion of a weight oscillating up and down on a spring can be modeled by the
    8·1 answer
  • Solve this equation with the variable on both sides<br>6x - 2 = 7x+1​
    5·1 answer
  • 6/54-x = 5/x <br>x=____<br><br><br><br>​
    9·1 answer
  • Help me please
    11·1 answer
  • Mark the givens in the diagram then solve the problems. Given: AB=BD, AC=CD, HE=HG, HF⊥EG. Prove: ΔABC ≅ Δ DBC, Δ EHF≅Δ GHF
    5·1 answer
  • A tank is full of water. Find the work required to pump the water out of the spout. Use the fact that water weighs 62.5 lb/ft3
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!