1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
marin [14]
4 years ago
8

Ajar contains 45 red candies and 60 black candies. Suppose a candy is selected

Mathematics
2 answers:
o-na [289]4 years ago
6 0

Answer:

its 55

Step-by-step explanation:

45-100=55( trust me its right.)

amid [387]4 years ago
5 0

Answer:

9/21

Step-by-step explanation:

total there are 105 candies, 60+45

45 are red so 45/105

simplified 9/21

You might be interested in
X+y=1 If x=0, then y=
Ber [7]

Answer:

1

Step-by-step explanation:

x+y=1 if x=0, then y=1

5 0
3 years ago
Help ASAP !<br> Help ASAP !<br> Help ASAP !
Rzqust [24]

Answer:

21/40

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Sam watched television the past five nights for 42 minutes, 23 minutes, 56 minutes, 19 minutes, and 67 minutes. What was the med
guajiro [1.7K]

Answer:

42 minutes is the median amount of time

Step-by-step explanation:

The Median is the middle value of data set.

If there is "odd" number of numbers, and there are n numbers, the median is:

(n/2) + 1 th  number

If there is "even" number of numbers, and there are n numbers, the median is:

Average of n/2th and (n/2) + 1 th number

Here, we have 5 numbers, so the median would be:

(5/2) + 1 th number

That is

3rd number

But, we need to arrange the numbers from least to greatest. Lets write it:

19, 23, 42, 56, 67

The third number is 42, this is the median

3 0
3 years ago
Find the unit price rounded to the nearest cent: $12.35 for 11 lb
lys-0071 [83]
Answer:
unit price = $1.1

Explanation:
We are given that 11 lb cost $12.35. To know how much does 1 lb cost (unit price), all you have to do is cross multiplication as follows:
11 lb .......................> 12.35
1 lb .........................> ??
unit price = (1*12.35) / 11 = $1.122 which is approximately $1.1 (to the nearest cent)

Hope this helps :)
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need helppp pleaseeeeee!!!!!!!!!!!!!!
Mrrafil [7]

Answer:

$5.55

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Tamara and Amir shared a candy bar. Tamara ate two fifths. Amir ate two fifths. How much is left?
    15·1 answer
  • How do you find the scale factor
    6·1 answer
  • It costs $36 for 4 movie tickets. What is the unit price
    15·2 answers
  • Jill is ordering a sandwich at a restaurant, and the server tells her that she can have up to five toppings: jalapeños, tomatoes
    12·1 answer
  • While shopping for​ clothes, Consuelo spent ​$3 less than twice what Brenda spent. Consuelo spent ​$73. How much did Brenda​ spe
    11·1 answer
  • Which of the following are correct statements about the slope formula? <br><br>Check all that apply.
    13·2 answers
  • Write an equation to find the area of each figure. Then determine the area.
    15·1 answer
  • Choose the equation for the line in slope-intercept form.
    11·1 answer
  • If tomatoes are $3.22 per pound and Nico spends $5.76 on tomatoes, how many pounds did he purchase?
    15·1 answer
  • The following scatterplot shows the percentage of the vote a candidate received in the 2016 senatorial elections
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!