1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mylen [45]
3 years ago
7

For each of the following, state the equation of a perpendicular line that passes through (0, 0). Then using the slope of the ne

w equation, find x if the point P(x, 4) lies on the new line. a. y=3x-1 b. y=1/4 x+2
Mathematics
1 answer:
Irina-Kira [14]3 years ago
3 0

Answer:

Below in bold letters.

Step-by-step explanation:

a. y = 3x - 1.

The equation of the perpendicular line will have slope -1/ 3.

So we have the equation y - y1 = -1/3(x - x1)  where (x1, y1) is a point on this perpendicular line.

As the line passes through (0,0):

y - 0 = 1/3(x - 0)

y = -1/3x is the required equation.

If  x,4 is on the line then x  is found by substituting for y:

4 = -1/3 x

x = 4 / -1/3

x = 4*-3 = -12.

b. y = 1/4x + 2

By the same method as in part a:

the equation is y = -4x.

x = 4 / -4 = -1.

You might be interested in
Will mark brainliest, please answer:)
yanalaym [24]

Check the picture below.

7 0
3 years ago
In a completely randomized experimental design, three brands of paper towels were tested for their ability to absorb water. Equa
arlik [135]

Answer:

Yes. At this significance level, there is evidence to support the claim that there is a difference in the ability of the brands to absorb water.

Step-by-step explanation:

<em>The question is incomplete:</em>

<em>The significance level is 0.05.</em>

<em>The data is:</em>

<em>Brand X: 91, 100, 88, 89</em>

<em>Brand Y: 99, 96, 94, 99</em>

<em>Brand Z: 83, 88, 89, 76</em>

We have to check if there is a significant difference between the absorbency rating of each brand.

Null hypothesis: all means are equal

H_0:\mu_x=\mu_y=\mu_z

Alternative hypothesis: the means are not equal

H_a: \mu_x\neq\mu_y\neq\mu_z

We have to apply a one-way ANOVA

We start by calculating the standard deviation for each brand:

s_x^2=30,\,\,s_y^2=6,\,\,s_z^2=35.33

Then, we calculate the mean standard error (MSE):

MSE=(\sum s_i^2)/a=(30+6+35.33)/3=71.33/3=23.78

Now, we calculate the mean square between (MSB), but we previously have to know the sample means and the mean of the sample means:

M_x=92,\,\,M_y=97,\,\,M_z=84\\\\M=(92+97+84)/3=91

The MSB is then:

s^2=\dfrac{\sum(M_i-M)^2}{N-1}\\\\\\s^2=\dfrac{(92-91)^2+(97-91)^2+(84-91)^2}{3-1}\\\\\\s^2=\dfrac{1+36+49}{2}=\dfrac{86}{2}=43\\\\\\\\MSB=ns^2=4*43=172

Now we calculate the F statistic as:

F=MSB/MSE=172/23.78=7.23

The degrees of freedom of the numerator are:

dfn=a-1=3-1=2

The degrees of freedom of the denominator are:

dfd=N-a=3*4-3=12-3=9

The P-value of F=7.23, dfn=2 and dfd=9 is:

P-value=P(F>7.23)=0.01342

As the P-value (0.013) is smaller than the significance level (0.05), the null hypothesis is rejected.

There is evidence to support the claim that there is a difference in the ability of the brands to absorb water.

3 0
3 years ago
I<br> Need. Dis quickly my sis will get mad
blsea [12.9K]

Answer:

can I see a copy of the picture? I will edit answer once I can see the picture of the gingerbread man

3 0
3 years ago
A team of scientists estimate the current number of butterflies in a park to be 20 thousand. The butterfly population is expecte
lesantik [10]
C. seems more plausible
3 0
3 years ago
N+16= -13 solve for n
PIT_PIT [208]

Answer:

n = -29

Step-by-step explanation:

n + 16 = - 13

   - 16    -16

n = -29

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If y=4x + 3 find the value of y when x= -2
    7·2 answers
  • A certain food has a gluten ratio of 13mg per L of the food.what is the gluten ratio in micrograms per milliliter? PLEASE HELP M
    14·2 answers
  • HELP I WILL LOVE U GUYS !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
    6·2 answers
  • B-3+4b=34 <br> Solve equation
    5·2 answers
  • What is the answer from the picture
    15·1 answer
  • Please help me do my homework I have been stuck on this for ages!!
    7·1 answer
  • Can someone please help me :) it’s due today
    7·1 answer
  • If 20 apples cost $7, what is the unit cost?
    5·1 answer
  • Write an equation in point-slope form of the line that passas through the point (-6,6) and has a slope of m=3/2
    6·1 answer
  • How do I write 0.008 in word form? NEED HELP!!! ASAP...thanks! ​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!