1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
vampirchik [111]
4 years ago
8

The area of a rectangle is 27 square feet. The length is 6 feet longer than the width.

Mathematics
2 answers:
Aleks04 [339]4 years ago
3 0
The answer is 9 ft because if you subtract 6 from 9 you get 3 then when you multiply 9*3 you get 27 ft. I hoped this helped you!!
ivann1987 [24]4 years ago
3 0
Hello :
x : the width      y : The length   y<span>>x
xy = 27...(1)
y= x+6...(2)
subst in (1) : x(x+6) = 27
x² +6x -27 =0
</span><span>Δ = 6²-4(1)(-27) =144= 12²
x1= (-6-12)/2 </span>< 0  refused ( x>0 )
x2= (-6+12)/2 =3
in (2) : y = 3+6 = 9
The length is : 9 feet
the width  is : 3 feet 


You might be interested in
Diego Is filling a 1- gallon jug With tea and lemonade. the total amount is less than 1 gallon. what could be the two different
Crazy boy [7]
Tea : 2 pints lemonade : 2 pints / Tea : 1 pint Lemonade : 3 pints
5 0
3 years ago
20 POINTS FOR EVER SOLVES THIS
Katyanochek1 [597]

Answer:

I think the first one is correct

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Brittany buys 2.55 pounds of turkey for $5.96 per pound and 3.7 pounds of
Galina-37 [17]

Answer:

Brittany needs another $3.7405.              

Step-by-step explanation:

Per pound Cost of turkey = $5.96 per pound

The amount Brittany buys the turkey = 2.55 pounds

Brittany's cost for turkey = 2.55 × $5.96 = $15.198

Per pound cost for cheese = $3.35 per pound

The amount Brittany buys the cheese = 3.7 pounds

Brittany's cost for cheese = 2.55 × $3.35 = $8.5425

So,

Brittany's total cost = Turkey cost + Cheese cost

                                = $15.198 + $8.5425

                                = $23.7405

As brittany gave the clerk 20 dollars.

So, the amount she further needs will be:

$23.7405 - $20 =  $3.7405

Therefore, Brittany needs another $3.7405.                                                                      

8 0
3 years ago
Your parents are renting an apartment for you when you go away to college an annual contract is $502.00/month with a 2 month pen
Cloud [144]

lease = 502.00*12 = 6024.00

m2m = 615*12 = 7380

7380 - 6024 = 1356 difference

4 0
4 years ago
Help jabsjsjsjsj thank
vodomira [7]
The answer is probably c if I’m correct
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Perpendicular and angle bisector
    8·2 answers
  • A pair of shoes costs $89.99. They are on sale for 30% off. The store charges a 6.5% sales tax. What is the final cost? Round to
    9·1 answer
  • Use inverse operations to solve h/3-8 explain each step to thx so much for your help! :{)
    10·2 answers
  • In a_____ tax system, the tax rate gets higher as the taxable income gets larger
    14·1 answer
  • It takes a boat going upstream 3 hours to cover the same distance, as it would cover in 2 hours going downstream. What is the sp
    15·1 answer
  • I added a picture : Determine which of the lines, if any, are parallel or perpendicular. Explain.
    9·1 answer
  • Please help , i know i have to use sine and cosine but i cant seem to get the right answer :)
    7·2 answers
  • Need help please somebodt
    13·1 answer
  • ANSWER QUICK ITS HOMEWORK
    8·1 answer
  • Ama bought 12 eggs at $1.10 each. If 3 of the eggs got broken and sold the remaining at $1.45 each, calculate the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!