2 ounce bag will cost less than $1.25
6 ounces ÷ 3 = 2 ounces
$3.60 ÷ 3 = $1.20
OR
$3.60 ÷ 6 ounces = $0.60 per ounce
2 ounces = $ 0.60 × 2 = $1.20
Answer:
No
Step-by-step explanation:
The 20% statement is useless
80% of $295 is what?
80%×295=??
.80 × 295 = $236.00 in savings
The answer is D.
Hope I helped