1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
damaskus [11]
3 years ago
8

Ill give brainliest! if you answer this math question

Mathematics
2 answers:
rewona [7]3 years ago
8 0

- 5/6


Negative five sixths


Hope it helps ❤️

Tanya [424]3 years ago
7 0
To solve

Multiply top numbers of the fractions first
- 2  \times 5 =  - 10
Then multiply the bottom
- 3 \times 4 =  - 12
Final answer is
\frac{ 10}{12}
Add negative symbol as well

For the simplified version its
\frac{5}{6}
Add negative symbol
You might be interested in
Carlos has a fair die and a number cube. He will flip the fair die one time and roll the number cube one time. What is the proba
saul85 [17]

Answer: 0.42 and 5 outcomes.

Step-by-step explanation:

i guess that carlos has a fair coin and a number cube.

the probability can be calculated as the number of outcomes that we want divided the total number of outcomes.

The coin has two possible outcomes, heads and tails, then the probability of getting heads is p1 =1/2

the number cube has 6 numbers, 5 of those 6 numbers are greater than 1, then the probability of getting a number greater than 1 is p2 =5/6

the joint probability is the product of those two:

P = 1/2*5/6 = 5/12 = 0.42

The combinations that include heads and number greater than 1 are 5 combinations:

Heads and 2

Heads and 3

Heads and 4

Heads and 5

Heads and 6.

5 0
3 years ago
At the store you can buy 11 oranges for 4.29. what would the cost of 17 oranges be ?
Iteru [2.4K]

Answer:

6.63

Step-by-step explanation:

Cost of 11 oranges = 4.29

Cost of 1 orange = 4.29/11 = 0.39

Cost of 17 oranges = 0.39*17 =  6.63

5 0
2 years ago
Ava bought 4 bags of bird seed. Each bag contains 600 grams of seed. How many kilograms of seed did Ava buy in all?
kenny6666 [7]
600 grams = 0.6 kilograms
0.6 x 4 = 2.4 kilograms
5 0
3 years ago
Helppp pweaz and explain
Rom4ik [11]

Answer:

Surface area is 66 units.

Step-by-step explanation:

I calculated the area of each rectangle in the net.

3 x 7= 21

3 x 7= 21

2 x 3= 6

2 x 3= 6

2 x 7= 14

21 + 21 + 6 + 6 + 14 = 66

6 0
3 years ago
Find two consecutive whole numbers that the square root of 105 lies between
erastovalidia [21]

Answer: 10 and 11, also -11 and -10

Sqrt 100 is well known to be 10

Sqrt 121 is 11

Step-by-step explanation:

Positive Sqrt is monotone increasing

So Sqrt 105 is between sqrt 100 and sqrt 121


Second answer

Sqrt 100 is less well known to also be -10

Negative sqrt is monotone decreasing

Sqrt 121 is also -11

Sqrt 105 is also between -121 and -100

4 0
3 years ago
Other questions:
  • 2.84 times 10 to the third power. please answer and explain how you got it
    6·1 answer
  • Historically, these bolts have an average thickness of 10.1 mm. A recent random sample of 10 bolts yielded these thicknesses:
    11·1 answer
  • Which of the following functions has the largest value when x = 4? e(x) = x2 + 6x + 21 m(x) = 8x v(x) = 31x
    10·2 answers
  • A cd has 5% chance of being a smash hit an profiting $5.2 million a 50% chance of being a modest success and profiting $0.9 mill
    6·1 answer
  • 4. The slope of the tangent for the function y = 1x is 1/(2(x). Find the equation of the tangent line at the point x = 1. Illust
    12·1 answer
  • What is the solution to this equation? X/4 =-12
    5·1 answer
  • Delaney wants to start saving money to buy a 3-D printer. If she needs to save at least $300.00 to pay for it and has decided to
    6·1 answer
  • How do you represent real-world problems involving ratios and rates with tables and graphs?
    10·1 answer
  • Can someone help please?
    6·1 answer
  • I’m so confused on shapes of pls help me
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!