1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
dusya [7]
3 years ago
9

#10 using the right angle below find the cosine of angle B.

Mathematics
1 answer:
Contact [7]3 years ago
4 0

\cos B = \frac{\text{adjacent side}}{\text{hypotenuse}} = \frac{5\sqrt{2}}{10} = \frac{\sqrt{2}}{2}=0.707

You might be interested in
Hi! How do you solve this? Step by step??
Mars2501 [29]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

Substitue 3 for every x in the equation

10(3)-(3*3)(2*3)+(3)^2(2*3)

Multiply

30-(9)(6)+9(6)

30-54+54=30

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Xavier made 25 pounds of roasted almonds for a fair he has 3 and 1/2 pounds left at the end of the fair how many pounds of roast
Pepsi [2]

Answer:

Step-by-step explanation:

25-x=3 (1/2)

you just subtract 25 by 3 (1/2), and you get 21 (1/2).

Xavier sold 21 (1/2) pounds of roasted almonds

4 0
2 years ago
HOW MANY nibbles ARE IN ONE kilobyte?
Vilka [71]

Answer:

There are 2000 nibbles in 1 kilobyte

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
X-5/2 =9 <br><br> solve for x
Liono4ka [1.6K]
 Best Answer:<span>  </span><span>(x - 5)^2 = 9 
x - 5 = ±√9 
x = 5 ± 3 
x = 2, 8</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the slope of a line that goes<br> through the points (2,5) and (8, 6)?
kirza4 [7]

Answer:

1/6

Step-by-step explanation:

6-5/8-2=1/6

5 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve. 24:126 = 48:X
    9·2 answers
  • After 3 years, Remington earned $390 in simple interest from a CD into which he initially deposited $4000. What was the annual i
    11·2 answers
  • 62 POINTS!!!
    7·2 answers
  • Millie budgeted $647.50 and spent $671.92. How much more or less did she spend?
    6·2 answers
  • Determine whether the lines are parallel.<br> A.yes<br> B.no
    6·2 answers
  • Robin purchased 3 1⁄2 ounces of whole wheat cereal for $1.40. What is the cost per ounce
    8·1 answer
  • If f(x)=-3x-7 and g(x)=x^2
    14·2 answers
  • Christopher needs to fill 45 cubic feet of his garden with soil. He already has 7.5 cubic feet of soil. If there are 2.5 cubic f
    9·1 answer
  • Helpp me with this problem
    6·1 answer
  • In a year, there are 4 months that have 30 days.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!