1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
3 years ago
6

the 26-oz jar of chocolate fudge costs $3.12. The 16-oz jar costs $2.40. How much can you save on each ounce by choosing the bet

ter buy?
Mathematics
2 answers:
fenix001 [56]3 years ago
5 0

Answer:

¢8.3 per ounce with the 26 ounce jar

¢6.6 per ounce with the 16 ounce jar

Step-by-step explanation:

divide 26 and 3.12

divide 16 and 2.40

gogolik [260]3 years ago
3 0

Answer: $0.03


To solve this problem, you must find the unit rate that each jar of chocolate fudge is offering:

For the 26oz jar, you must divide 3.12 by 26 (3.12/26), which will give you an answer of $0.12 per ounce

For the 16oz jar, you must divide 2.40 by 16 (2.40/16), which will give you an answer of $0.15 per ounce

Doing the math, you will find that the 26oz jar has a better deal (less money per ounce), by 0.15-0.12 = $0.03 per ounce (saved on the better deal)


You might be interested in
to maintain her income susan must work 50 hours each week susan works 7 hrs on monday tuesday and wednesday and 8 hrs on thursda
Rasek [7]

The answer is D, 35 hours. 8+5=15. And then 35 + 15 is 50!

3 0
3 years ago
Find the slope of the line.
lawyer [7]

Answer:

C

Step-by-step explanation:

Well You can tell right away its a positive line since its rising from left to right so the answer has to be positive

If the slope were to be 4 the line would be a Little more titleted becuasea slope of 4 is going up 4 and going tot he right 1.

ANd you can’t heck from any given point and just try all the positivw possibilties.

Or you can just use rise over run, start form a point, rise which means go up until you reach the second layer of the line and just run (go To The right) until you hit a point.

You’ll get 1/4

3 0
3 years ago
Cara is 5'6" tall and her husband Jack is<br> 6'2" tall. Find the difference in their heights.
defon

Answer:

6"

Step-by-step explanation:

6'2" - 5'6" = 0'6"

4 0
3 years ago
Find the discriminant of the equation. x2 + 3x - 4 = 0
ivann1987 [24]

Please use " ^ " to indicate exponentiation: x^2 + 3x - 4 = 0

Here, a = 1, b = 3 and c = -4.

The formula for the discriminant is b^2 - 4(a)(c).

Substituting the given values of a, b and c, we get:

(3)^2 - 4(1)(-4)

Evaluating this, we get 9 + 16 = 25.

The discriminant is 25.

-3 plus or minus √25

Taking this further, x = ------------------------------------

2

-3 plus or minus 5

or: x = -------------------------------- => {-4, 1} (solutions)

2

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Vince worked 675 hours in 15 weeks. At what rate did he work in hours per week?​
NNADVOKAT [17]

Answer:

45 hours a week

Step-by-step explanation:

Ok, so we know that he worked 675 hours in 15 weeks.

So all we need to do is divide the hours by the amount of weeks, which is 15:

675/15= 45

So he worked 45 hours a week!

6 0
3 years ago
Other questions:
  • A plane has 360 total seats, which are divided into economy class and business class. For every 13 seats in economy class, there
    12·2 answers
  • What do you get when you expand this 3(z+2)
    8·1 answer
  • The midpoint of a line segment partitions the line segment into a ratio of
    11·2 answers
  • Acme elementary school likes to keep the student to teacher ratio at 20 students for every teacher. if there are 213 students in
    13·2 answers
  • • Jeff knows that his semi-trailer truck is 3.2 m high. A tunnel is marked as
    14·1 answer
  • PLSSS HELPPPPP!!!!Which expression results in a sum or difference of three and four forty eighths?
    15·1 answer
  • Pls HELP !!! this is a test. I NEED URGENT HELP AND SHOW WORK PLS
    15·2 answers
  • Let k = -5 <br> 5k + -20
    12·1 answer
  • Choose the correct definition. Group of answer choices Sensitivity refers to the probability that a test correctly classifies as
    15·1 answer
  • 1 basic algebreh im sloe hlp me
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!