1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
MAVERICK [17]
4 years ago
6

the 26-oz jar of chocolate fudge costs $3.12. The 16-oz jar costs $2.40. How much can you save on each ounce by choosing the bet

ter buy?
Mathematics
2 answers:
fenix001 [56]4 years ago
5 0

Answer:

¢8.3 per ounce with the 26 ounce jar

¢6.6 per ounce with the 16 ounce jar

Step-by-step explanation:

divide 26 and 3.12

divide 16 and 2.40

gogolik [260]4 years ago
3 0

Answer: $0.03


To solve this problem, you must find the unit rate that each jar of chocolate fudge is offering:

For the 26oz jar, you must divide 3.12 by 26 (3.12/26), which will give you an answer of $0.12 per ounce

For the 16oz jar, you must divide 2.40 by 16 (2.40/16), which will give you an answer of $0.15 per ounce

Doing the math, you will find that the 26oz jar has a better deal (less money per ounce), by 0.15-0.12 = $0.03 per ounce (saved on the better deal)


You might be interested in
6. Jay has a rope that is 31 ft long. He
SCORPION-xisa [38]

Answer:

No, he does not have enough rope. 0.26 ft short.

Step-by-step explanation:

3 x 10.42 = 31.26

31.26 - 31 = 0.26

3 0
4 years ago
Plz help no links :)
Ilya [14]

Answer:

C) f(x) = 6.25x + 3

Step-by-step explanation:

In order to know which one of the functions could produce the results in the table we simply need to substitute the number of candy bars for x in the function and solve it to see if it provides the correct total weight shown in the table. If we do this with the functions provided we can see that the only one that provides accurate results would be

f(x) = 6.25x + 3

We can input the # of candies for x and see that it provides the exact results every time as seen in the table.

f(x) = 6.25(1) + 3 = 9.25

f(x) = 6.25(2) + 3 = 15.50

f(x) = 6.25(3) + 3 = 21.75

f(x) = 6.25(4) + 3 = 28

4 0
3 years ago
Find the measure of the segment indicated.
julsineya [31]
Answer is QM = 18

You can find the length of QM by using Pythagorean theorem. See the attachment.

It is a quadrilateral with 4 equal congruent sides.

If SP = 30, so do the other 3 sides indicated by the tick marks on all 4 sides.

We will call side RQ = the hypotenuse
or side “c” = 30
We know RM is leg “b” = 24
Side “a” is our unknown QM

Our formula is
a^2 + b^2 = c^2

a^2 + 24^2 = 30^2

a^2 + 576 = 900

a^2 = 900 - 576

a^2 = 324

Take square root of both sides to solve a

a = 18

QM = 18

3 0
1 year ago
How do you do this? I'm confused.
s2008m [1.1K]
So you divide 50 by 2 so there are 25 before him
8 0
3 years ago
Factorise:x^2-y^2-x-y​
ivanzaharov [21]

9514 1404 393

Answer:

  (x -y -1)(x +y)

Step-by-step explanation:

The expression can be factored by grouping.

  x^2 -y^2 -x -y = (x^2 -y^2) -(x +y)

  = (x -y)(x +y) -1(x +y)

  = (x -y -1)(x +y)

_____

It is useful to know that a difference of squares is factored as ...

  a^2 -b^2 = (a -b)(a +b)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • -7_-4 what is the answer plz help
    7·1 answer
  • WILL GIVE BRAINLIEST
    6·1 answer
  • Find tje prime factorazation 79
    8·1 answer
  • A certain triangle has two forty-five degree angles. What type of triangle is it?
    14·1 answer
  • Horatio has taken out a $12,450 unsubsidized Stafford loan to pay for his four-year undergraduate education. The loan has an int
    11·2 answers
  • Please Help Thank You So Much
    6·1 answer
  • What is the degree of the missing angle?
    14·1 answer
  • The average volleyball player is 74 inches tall. What is the average height in meters?
    5·1 answer
  • I NEED THIS DONE ASAP ILL MARK YOU THE BRAINLIEST
    13·2 answers
  • If PR = 4x – 2 and RS = 3x – 5, which expression represents PS?
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!