1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Artemon [7]
3 years ago
6

(6x10^-6) (5.2x10^4 scientific notation

Mathematics
1 answer:
Art [367]3 years ago
4 0

Step-by-step explanation:

(6 \times  {10}^{ - 6} )(5.2 \times  {10}^{4} ) \\  = 6 \times 5.2 \times {10}^{ - 6} \times  {10}^{4} \\ =  31.2 \times  {10}^{4 - 6}  \\  =  31.2 \times  {10}^{ - 2}  \\  = 0.312 \\  = 3.12 \times  {10}^{ - 1}

You might be interested in
Find the value of x.
ratelena [41]

Answer:

x= 4

Step-by-step explanation:

i dont think u need explanation but lmk if u do :)

4 0
3 years ago
PLEASE ANSWER THIS AND IF YOU DO YOU GET <br> 1. FOLLOW<br> 2. BRAINLIEST
snow_lady [41]
First: 0
Second: 0
Third: -5
Fourth: y=4x
7 0
3 years ago
Please help me. thanks.
Rama09 [41]

~~~\text{Area of triangle} = \dfrac 12 \times \text{Base} \times \text{Height}\\\\\implies 10 = \dfrac 12 \times 5 \times w\\\\\implies w =\dfrac{20}5 \\\\\implies w = 4 ~cm

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Last month you went on three hikes. One hike was 2 3/4 miles long, one was 1 1/2 miles long, and the other was 3 3/8 miles long
Tresset [83]
OK. So I hiked 7 and 5/8 miles last month. (In my dreams !). Do you have a question to ask ?
3 0
3 years ago
Points B, F, and A are collinear<br> O True<br> False
alekssr [168]

You can download answer here

tinyurl.com/wpazsebu

7 0
2 years ago
Other questions:
  • PLZ HELP I WILL GIVE BRAINLIEST...
    11·1 answer
  • At an after christmas sale all christmas decorations were 3/4 off how much would you save on a $16 tree ornament
    13·2 answers
  • What percent of 688 is 577.92 ???who can help me make an equation to solve this
    6·1 answer
  • Cher wraps 40 presents in 2 hours. At that rate, how many presents would she wrap in 15 minutes
    13·1 answer
  • Does the number line below represent the solution to the inequality x &gt; -2?
    9·1 answer
  • A gelato shop tries to give consistent scoop sizes, but some flavors of gelato are denser than others. Here's the
    5·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $61.25. What is the unit price?
    13·2 answers
  • A store sells mugs. Each mug costs the same amount. During a sale, the store reduces the price of each mug by $1.75. Wen spends
    12·2 answers
  • Evaluate 9 ÷ 3[(18 − 6) − 22].<br><br> a: 0.188<br> b: 0.375<br> c: 24<br> d: 48
    8·1 answer
  • In the middle school band, there are 5 flutes for every 2 tubas. Write the ratio of flutes to tubas in three different ways.
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!