1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
ira [324]
2 years ago
13

Simplify: (−2a2b) • (4a5b2) please can someone help!

Mathematics
1 answer:
xz_007 [3.2K]2 years ago
5 0
Hey there hope this helps you out

You might be interested in
Tareq pays $22.10 for 2,6 pounds of salmon, What is the price per pound of the salmon? (20PTS FOR THIS)
Alexeev081 [22]
B

22.10 divided by 2.6 is 8.5 or $8.50
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!!
Gemiola [76]

Answer:  (D) <em>bottom right graph</em>

<u>Step-by-step explanation:</u>

The vertex form of a quadratic equation is: f(x) = a(x - h)² + k,    where

  • (h, k) is the vertex
  • |a| is the vertical stretch
  • sign of "a" determines the direction of the parabola

Given g(x) = (x - 3)² - 5

  • vertex (h, k) = (3, -5)
  • vertical stretch |a| = 1
  • sign of "a" is positive so parabola points up

The only graph that satisfies all of these conditions is the bottom right.

7 0
3 years ago
A lotion is made from an oil blend costing $1.50 per ounce and glycerin costing $1.00 per ounce. Four ounces of lotion costs $5.
Svet_ta [14]

Answer:

A (4-g)1.5

Step-by-step explanation:

hope this helps if you need a explanation just ask in the comments and I will.

8 0
2 years ago
Sam traveled 3/4 of a journey by bus. He jogged 1/2 of the remaining distance and walked the rest of the way. If he walked 800 f
Troyanec [42]
Let x = total distance he covered
3x/4         by bus
1/2 . x/4  =  x/8  by jogging
the remaining distance  =  x/8               by walking
thus      x/8 = 800ft
           x =    8 . 800 = 6400ft
3 0
3 years ago
Find the least positive angle measurement that is coterminal with - 70°
Evgesh-ka [11]

Answer:

292

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Other questions:
  • The cost of three pounds of grapes is $6.57 what is the constant proportionality that relates the cost in dollars to the number
    13·2 answers
  • How would u solve these questions?
    8·1 answer
  • Solve for b in the literal equation y = 2x + 2b.<br> b =
    12·1 answer
  • X^2-4x+3 factorize into its factors and give me answer I will giv u anda burger
    7·2 answers
  • A graph that displays a collection of ordered pairs is called a ___.
    5·1 answer
  • Cheryl paid $37.20 for 12 gallons of ice cream for a school picnic. How much would 1 quart of ice cream cost?
    7·2 answers
  • What is the slope of the line shown? On a coordinate plane, a line goes through (0, 7) and (2, 3).
    9·1 answer
  • A radio telescope has a parabolic surface, as shown below. If the telescope is 5 m deep and 40 m wide, how far is the focus from
    5·1 answer
  • What is the equation of the line that passes through (4, 3) and (-4, -1)?
    11·1 answer
  • ABCD is a parallelogram. Find the indicated measure:
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!