1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
AlladinOne [14]
3 years ago
8

Find the product of (3.7 times 10 to the 4th power) and 2

Mathematics
1 answer:
Keith_Richards [23]3 years ago
5 0
The answer would be 74,000. hope this helps
(3.7 x 10 to the 4th power) x 2 as well = 74,000
You might be interested in
How can you tell that the inequality 3t+1> 3t + 2
lutik1710 [3]

Answer:

see below

Step-by-step explanation:

3t+1> 3t + 2

Subtract 3t from each side

1>2

This is never true so there is no solution

Since the variable terms are the same, we only have to look at the constants

6 0
2 years ago
Which is the better buy, 7 pounds for $8.47 or 9 pounds for $11.07?
wel
Let us take the case of 7 pounds for $8.47 first.
7 pounds of a product costs = 8.47 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (8.47/7) dollars
                                                             = 1.21 dollars
Now let us take the case of 9 pounds for $11.07
9 pounds of a product costs = 11.07 dollars
Then
1 pound of the same product will cost = (11.07/9) pounds
                                                             = 1.23 dollars
So from the above deductions we can see that 9 pounds for $11.07 is a better buy than 7 pounds for $8.47. I hope the procedure is clear enough for you to understand. In future you can use this method for solving similar problems.
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Find the solution set to the inequality.<br><br> 4x - 1 &lt; 11
Lemur [1.5K]
4x - 1 < 11
Add 1 to both sides
4x < 12
Divide both sides by 4
x < 3
x is less than 3
4 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which expression is equivalent to −1/ 12x−1 /3?
alexandr402 [8]

Answer:

\frac{1}{12} (-x-4)

Step-by-step explanation:

the expression we have is:

-\frac{1}{12} x-\frac{1}{3}

To find an equivalent expression, it would be helpful to express 1/3 so that it has a 12 in the denominator:

\frac{1}{3}=\frac{4}{12}

so we substitute this:

-\frac{1}{12} x-\frac{4}{12}

and now we have 1/12 in both terms :

-\frac{1}{12}x-\frac{1*4}{12}

so we can factor it (we take it out of each term: in the first we are left with -x and in the second with -4):

\frac{1}{12} (-x-4)

the equivalent expression is: \frac{1}{12} (-x-4)

5 0
3 years ago
HELP POINTS
nadezda [96]

Answer:16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the next number in the sequence 5 10 3 15 20 13 25 30?
    15·1 answer
  • A contractor purchases ceramic tile to remodel a kitchen floor. Each tile costs $4.00, and the adhesive and grouting material ne
    15·1 answer
  • Plz answer ASAP I will give you five stars
    9·1 answer
  • If f(x) = 4x + 5, what is the value of f(-3)?<br> (1) -2<br> (3) 17<br> (2) - 7<br> (4) 4
    15·1 answer
  • Will give Brainliest!
    15·1 answer
  • Jenny made 6 baskets for every 2 baskets her sister made. if her sister made 6 baskets, how many did Jenny make ?
    6·1 answer
  • Challenger Middle school has 800 students. Every Wednesday, 12% of the students stay after school for chess club. How many Stude
    12·1 answer
  • Why might someone choose to use the y-intercept and the slope to graph a line?
    7·2 answers
  • Kevin is participating in a walkathon to raise money for local literacy programs. The farther Kevin walks, the more money he wil
    13·1 answer
  • Find the GCF of the equation 18x^3 +3x^2-6x
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!