1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
2 years ago
14

Jerry bought some pears at the store. he paid 4.59$ for 5.4 pounds of pears what is the unit rate?

Business
1 answer:
Viefleur [7K]2 years ago
8 0
To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.

Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85

You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price. 
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59
You might be interested in
If labor in mexico is less productive than labor in the united states in all areas of production:____.
Fudgin [204]

If labor in Mexico is less productive than labor in the united states in all areas of production then both Mexico and us still can benefit from trade.

Labor is the amount of physical, mental and social effort spent to produce goods and services in the economy. We provide the know-how, human resources, and services necessary to turn raw materials into finished products and services.

A business that requires more people and fewer machines is known as a labor-intensive business. The beauty, home construction, education and fashion industries are examples of labor-intensive industries.

Learn more about labor here:brainly.com/question/453055

#SPJ4

6 0
1 year ago
Х
Scilla [17]

Answer: It is A. Accounts Receivable.

4 0
2 years ago
A group of users can perform certain operations on a shared workbook. Which option helps them to update and track changes in the
Radda [10]

Answer: Edit option allows everyone in a group to edit the contents work

Explanation:

Hope it helps

6 0
3 years ago
Floraâs car breaks down, leaving her stranded on the highway in the middle of rush hour. as more and more cars drive past her, f
Stella [2.4K]

The reason why the drivers fail to recognize Flora’s need of assistance and help because of the rush hour that they are currently experiencing. Rush hour is the time when there is a heavy traffic and it is most likely makes the drivers more focus that they don’t have the time to pay attention to other people or the surrounding around them. That’s why Flora is having a hard time having or asking someone for assistance.

8 0
2 years ago
Explain whether you agree or disagree with the leadership style that was determined for you. Why?
jeka57 [31]

Answer:

I agree because it taught me how to be a tood person, and wpone that is smart academically and in life

Explanation:

6 0
2 years ago
Other questions:
  • Suppose that a government agency is trying to decide between two pollution reduction policy options. Under the permit option, 10
    6·1 answer
  • What are the two most important variables for determining resource allocation?
    5·1 answer
  • Types of current assets
    13·1 answer
  • Braynerd Chemicals sells 40 million shares of stock in an SEO—25 million being primary shares issued by the company and 15 milli
    9·1 answer
  • David has purchased an investment that he expects to produce an annual cash flow of​ $3,000 for five years. He requires an​ 8% r
    6·1 answer
  • Which is the BEST definition of the term economics?
    15·1 answer
  • 3. Bob's lawn-mowing service is profit maximizing, competitive firm. Bob mows lawns for $27 each. His
    11·1 answer
  • Each economy possesses resources and technology to use in production. true or false
    12·1 answer
  • Which of the following employees is most at risk of repetitive strain injury?
    15·2 answers
  • What bankruptcy provision has the bank chosen?<br><br> 45 POINTS
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!