1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Zielflug [23.3K]
3 years ago
14

Jerry bought some pears at the store. he paid 4.59$ for 5.4 pounds of pears what is the unit rate?

Business
1 answer:
Viefleur [7K]3 years ago
8 0
To find the unit rate you will take the price Jerry paid and divide it by the amount in pounds of pears.

Unit rate = $4.59/5.4 lb
Unit rate = $0.85

You can check your answer by multiplying the amount of pears Jerry purchased by the unit price to get the total price. 
(5.4 lb of pairs)($0.85) = $4.59
You might be interested in
The first step that any organization should take to manage the risk of employee communication is to develop and publicize​ a(n)
Y_Kistochka [10]
The first step ....................................... is to develop and publicize A SOCIAL MEDIA policy.
A social media policy refers to a corporate code of conduct which provides guidelines for the workers of a company who post contents on the internet either in their official or private capacity. It is also called social networking policy.
8 0
3 years ago
Assume that on July 1, 2018, Togo's Sandwiches issues a $2.97 million, one-year note. Interest is payable at maturity.
allsm [11]

Answer:

7% interest at Cec-31 for 6 months:

Dr Interest  expense(7%*$2,970,000*6/12) $ 103,950

Cr Interest payable                                                          $103,950

9% interest at Sept 30 for 3 months:

Dr Interest  expense(9%*$2,970,000*3/12) $66,825

Cr Interest payable                                                          $66,825

6% interest at Oct 31 for 4 months:

Dr Interest  expense(6%*$2,970,000*4/12) $ 59,400

Cr Interest payable                                                          $59,400

8% interest at Jan 31 for 7 months:

Dr Interest  expense(8%*$2,970,000*7/12) $138,600  

Cr Interest payable                                                          $ 138,600

Explanation:

The rationale for debiting interest expense is that is an expense account and increase in expense is normally debited to expense account while interest payable account is credited as the interest obligations are yet discharged by a way of paying cash to investors

5 0
3 years ago
Rokhanna, Inc. issued $1,000 par value bonds with an 8% coupon. The bonds have 18 years to maturity. Market interest rates are 5
Zielflug [23.3K]

Answer:

Bond Price = $1294.65063 rounded off to $1294.65

Explanation:

To calculate the price of the bond today, we will use the formula for the price of the bond. Assuming the bond is an annual bond, the coupon payment, number of periods and annual YTM will be,

Coupon Payment (C) = 1000 * 0.08 = 80

Total periods (n) = 18

r or YTM = 0.054 or 5.4%

The formula to calculate the price of the bonds today is attached.

Bond Price = 80 * [( 1 - (1+0.054)^-18) / 0.054]  + 1000 / (1+0.054)^18

Bond Price = $1294.65063 rounded off to $1294.65

8 0
3 years ago
Why should you look for information about the company’s mission and values? A. You don’t need to do that at all unless you are i
elena-14-01-66 [18.8K]

D. You should check to see if they align with yours and as a basis for a possible question

6 0
3 years ago
Rao Construction recently reported $28.00 million of sales, $12.60 million of operating costs other than depreciation, and $3.00
stich3 [128]

Answer:

a. $12.40

Explanation:

EBIT stands for earnings before interest and taxes; therefore, interest and taxes rates should not be considered. The EBIT is determined as the amount from sales deducted by operating costs and depreciation. The EBIT is:

EBIT = \$28.00-\$12.60-\$3.00\\EBIT=\$12.40

The answer is alternative a. $12.40.

6 0
3 years ago
Other questions:
  • Select the correct answer.
    9·1 answer
  • How do I add people on here?
    12·2 answers
  • ____ is not a characteristic common to all organizations. Select one: a. Equal authority and responsibility b. Common goal or pu
    5·1 answer
  • The total assets and total liabilities (in millions) of ABC Corporation and XYZ Corporation follow:
    7·2 answers
  • You are doing a sales presentation for Ms. Duarte and her son. Ms. Duarte has some cognitive impairment and her son informs you
    6·1 answer
  • Which of the following was not a priority of Soviet planners?
    12·1 answer
  • What responsibility, if any, does fishpeople have to the local fishing industry?​
    6·1 answer
  • According to the US Department of Labor, the average Amencan has had how many jobs before the age of 32?
    6·1 answer
  • Tempest Enterprises began operations on January 1, 20x1, with all of its activities conducted from a single facility. The compan
    12·1 answer
  • On June 1, 2018, Crane Company and Cheyenne Company merged to form Ayayai Inc. A total of 876,000 shares were issued to complete
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!