1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
denis23 [38]
4 years ago
14

Show all your work and how u know its the right answer 6x -3 =21

Mathematics
2 answers:
kondaur [170]4 years ago
6 0

Answer:

x=4

Step-by-step explanation:

6x-3=21

+3     +3      add three to both sides to get the coefficient on its own side

6x=24         (whenever we do something to one side, we do it to the other.)

÷6  ÷6        divide both sides by 6 to get our variable (x) alone

x=4             6x/6=x  24/6=4

elixir [45]4 years ago
3 0
6x-3=21

6x-3(+3)=21(+3) *to cancel 3 out & what
you do to something
on one side of the
equal side you need
to do to the other*

6x=24

6x(divide 6)=24 (divide 6) *to cancel the
6 out,
because you
want x by
itself

x = 4
You might be interested in
Please help!!!!!<br><br>Key features of Graphs
krok68 [10]
The graph is **increasing on the interval (-2, 1)**because the graph has a positive slope from x=-2 to x=1. It’s **decreasing at the intervals (-infinity, -2) and (1, infinity)**because the graph has a negative slope between the x values -infinity to -2 and is also decreasing between the x values of 1 and infinity.
6 0
3 years ago
PLS HELP PLS I REALLY NEED IT!!
frutty [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Zachary used the calculations shown to find how much he would spend on 16 ounces of pistachios.
maw [93]

Answer:

He made a math error

Step-by-step explanation:

6 ounces of pistachios cost $7.50

take 7.50 / 6=1.25 per ounce  ( not .80 per ounce)

Then 1.26 * 16 = 20.00 for 16 ounces

8 0
3 years ago
M is between L and N. LM = 7x-1, MN = 2x +4, and LN = 12. find the value of ‘x’ an determine if M is a bisector.
Sholpan [36]

LM + MN = LN

7x - 1 + 2x + 4 = 12

9x + 3 = 12

9x = 12 - 3

9x = 9

x = 9/9

x = 1

7 0
3 years ago
Find DF AC=600 CB=480 AB=360
Mandarinka [93]
............................,,,;,,...............:......
6 0
4 years ago
Other questions:
  • What is the difference between fraction and operation ​
    13·1 answer
  • bicycle, A company that makes dice (cube), is looking to change The size of the days they produce. The current days have edge le
    14·1 answer
  • Please give me the correct answer
    5·1 answer
  • What does reflecting over each axis do to a function algebra 2
    12·1 answer
  • A package of 5 pairs of insulated gloves costs ?$31.45. What is the unit price of the pairs of gloves??
    8·2 answers
  • You are given the parametric equations x=2cos(θ),y=sin(2θ). (a) List all of the points (x,y) where the tangent line is horizonta
    11·1 answer
  • Two friends visited a taffy shop. Annie bought 9 pounds of strawberry taffy and 10 pounds of banana taffy for $103. Next, Rob bo
    12·1 answer
  • Write a numerical expression using at least three operations a parenthesis an exponent that when solved has a solution of 23
    12·1 answer
  • The radicand is the value inside of the radical.<br> O True<br> O False
    6·1 answer
  • Help pls!?!?!?!!! This is algebra 2
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!