The correct answer is B) AC = BC
We know this because the two triangles are equal due to SAS
3x+4=52
-4 -4
3x=48
divide by 3 on both sides
x=16
If the two diagonals are
and
, the are of the rhombus is

So, in your case, the area is

The other options are wrong because:
- option A doens't divide by 2, thus getting twice the area of the rhombus
- option B summed the diagonals instead of multiplying them
- option D took the difference of the diagonals.
$6.25 is the cost of 5 lbs. of apples. Here the question is 'what is the
cost of 1 lb of apple?' To find the unit rate or the cost of 1 lb of
apple, divide the sum by the given quantity. The sum is @6.25 and the
given quantity is 5 lbs. So the unit rate = 6.25/5 = $1.25
Answer:
The answer is A, so zero.