1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alexus [3.1K]
3 years ago
5

Was the difference in the overall men's winner in the ages 70-74 group more less than 2 hours

Mathematics
1 answer:
PolarNik [594]3 years ago
8 0
4 I think because you subtract all since it's 60 min
You might be interested in
Find the area simply your answer
Goshia [24]
Area=base*height

A=(x+6)(2x+2)  

A=2(x+1)(x+6)  technically this is the simplified form, but they may want the expanded form...

A=2x^2+14x+12
3 0
3 years ago
la base de un rectángulo es es de 6 centímetros de largo y el area del rectángulo es de 91 centímetros cual es el perímetro​
HACTEHA [7]
Explanacio'n perdiccio'n
y control
7 0
2 years ago
In a genetic experiment involving flower color in phlox, a ratio of 3 blue-flowered plants to 1 whiteflowered plant was expected
aliya0001 [1]

Answer: The observed ratio is different from the expected ratio.

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Expected ratio :

Ratio of blue flowered plants to white flowered plant = 3:1

Observed results:

Number of blue flowered plants = 35

Number of white flowered plants = 14

So, Ratio of blue flowered plants : white flowered plants

35:14\\\\=5:2

So, 5:2 ≠ 3:1

Hence, the observed ratio is different from the expected ratio.

3 0
3 years ago
A family on a trip budgets $1,000 for meals and gasoline. If the price of a meal for the family is $50 and if gasoline costs $3.
galben [10]

Answer:

They can buy 13meals if they buy 100 gallons of gasoline.

Step-by-step explanation:

3.50 PER gallon so 1 gallon is $3.50

if they buy 100 gallons you have to multiply 3.50 by 100 which gives you 350. you subtract 350 from 1000 so 1000-350 and get 650. now, you divide 650 by 50 because each meal is $50. And you get 13 so there you have it.

3 0
2 years ago
Based on the graph of f, which statement is true?
Serjik [45]
The inverse x exists
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help quick A 1 B 2 C 3 D 4
    6·2 answers
  • ASAP!!!!! !!<br> I need help, it’s urgent please!!!
    8·1 answer
  • The population of a local species of mosquitos can be found using an infinite geometric series where a1 = 740 and the common rat
    15·1 answer
  • Find the circumference or distance around a circus ring (circle) with a diameter of 100 feel. Use 3.14 for pi
    11·2 answers
  • 4/5×10 please tell me the answer
    12·2 answers
  • A copy machine makes 24 copies per minute . how long does it take to make 84 copies
    12·2 answers
  • A 5-pound bag of cat food costs $11.25.What is the unit price of the cat food in dollars per pound?
    9·2 answers
  • Please help me don't give random link or I'll report
    11·1 answer
  • On a coordinate plane, A line is drawn from point Fernando to point Maria. Fountain is labeled in between the 2. Fernando is at
    12·1 answer
  • How do I find the value of x?​
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!