1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
5

A 16oz package of cereal cost $4 what is the unit cost

Mathematics
1 answer:
natta225 [31]3 years ago
8 0
You basiclly just have to divide the 16 by the 4 dollars because 4 dollars os for everything but when you divide it it will give you the unit rate which is 4.
You might be interested in
Sean swam 475 meters and Callie swam 0.62 kilometer. Which of them swam farther? Explain
dezoksy [38]

Answer:

e

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Find an equation of a plane that satisfies the given conditions
guajiro [1.7K]
The conditions are needed to be able to answer the question 
3 0
3 years ago
Noah has two pieces of cloth. He is making square banners for students to hold during the opening day game. One piece of cloth i
Olenka [21]
Answer:

21

Explanation:

Meme kid on vine
8 0
3 years ago
Write a simplified polynomial expression in standard form to represent the area of the rectangle below.
Marianna [84]
Area = Length * Width
A = (2x - 4) * (x + 5)
A = 2x² +10x-4x - 20
A = 2x² + 6x - 20

In short, Your Answer would be Option C

Hope this helps!
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Plz help me out to get the answer
vaieri [72.5K]

-2(-1) + 7y = -54

2 + 7y = -54

7y = -56

y = -8

When x = -1, y = -8.

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • translate triangle A by vector (-3,1) to give triangle B. Then roste your triangle B 180 degrees around the origin to give trian
    6·1 answer
  • During his speech at the Creating Digital Dividends Conference in October 2000, Bill Gates said, "I’m a great believer that any
    15·1 answer
  • Stanley has a collection of seashells. He found 35% of his collection on Florida beaches. If Stanley has 49 seashells from Flori
    5·1 answer
  • Is 9 + 3 + 6x the simplify expression of 9 - (3 - 6x)?
    11·1 answer
  • 18 - 24i write in trigonometric form
    8·1 answer
  • 8x + 4 = 4(2x – 3) n
    8·1 answer
  • A line has slope -1. It passes through the point Q(2, -n) and R(4, -3). What is the value of n?
    13·1 answer
  • (x2-25)÷(x-5) plz help me ​
    9·1 answer
  • Lewis is saving for a down payment of $8,750 on a house. The initial amount of money he has saved is $250, and the amount of mon
    11·1 answer
  • Please help meeeeeeee
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!