1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Mrrafil [7]
3 years ago
6

a company ordered 10 boxed lunches from a deli for 74.50. each boxed lunch c lunchesost the same amount. which equation represen

ts the proportional relationship between y, the total cost of the boxed lunches, and x the number of boxed
Mathematics
1 answer:
irina [24]3 years ago
8 0
There are no expressions to choose from, but it should look something like:

y= total cost= $74.50
x= number ordered= 10
c= cost per lunch= 74.50/10= $7.45

The more lunches that are ordered, the higher the total will go. y depends on what x is.

y= $7.45x
OR
$74.50= 10c

CHECK:
$74.50= $7.45 per lunch * 10 lunches
$74.50= $74.50

ANSWER: y= $7.45x OR $74.50= 10c

Hope this helps! :)
You might be interested in
What is the unit rate for 175 calories in 12 ounces
kati45 [8]

175 calories divided by 12 is 14.58.

So your unit rate is 14.58.

6 0
3 years ago
2 1/4 + 8/3 what is the answer
BartSMP [9]

Answer:

4 11/12

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is equal to the length of the major axis of an ellipse?
antoniya [11.8K]

major\ axis=a+b\\\\Answer:\ \text{The sum of focal radii}

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help plz help me !!
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer:

110

Step-by-step explanation:

y = 11/6x where x is in minutes

there are 60 minutes in an hour

plug in 60 as x

11/6 *60 = 11*10 = 110

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which of the following is not a unit rate? ( i need this answer fast thank you)
Citrus2011 [14]

Answer:

8 miles per hour

Step-by-step explanation:

3 0
2 years ago
Other questions:
  • draw a set of objects where you can find a fractional part of the group using the total number of objects and by using subgroups
    6·2 answers
  • Miss Lawrence buys 8 ounces of smoked salmon at $17.98 per pound. How much money does Miss Lawrence spend on the smoked salmon?
    15·1 answer
  • If your bored and have nothing else 2 do like meh den come here C;
    10·2 answers
  • Ronald needs a morning breakfast drink that will give him at least 390 calories. Orange juice has 130 calories in 8oz. How many
    13·1 answer
  • Given angle measurements of 40°, 45°, and 95°, how many triangles can be constructed?
    12·2 answers
  • Write the following fractions as decimals. First 2 answer gets 40 points!!!!!
    10·2 answers
  • Someone please help me on this!!! It’s due right now
    13·1 answer
  • Find the value of x<br> (4x-20)°​
    9·2 answers
  • A proportional relationship is formed when y=16 and x=-4 what is the value of x when y=4?
    14·1 answer
  • Does anyone know the answer to this ?
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!