1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Orlov [11]
2 years ago
12

Describe the steps you used to solve the equation and find the amount of Carrie’s allowance. Linear equation:  1/4 a + 1/3 a + 8

= 22
Mathematics
2 answers:
xenn [34]2 years ago
5 0

Sample Response:

First, the like terms had to be combined using the lowest common denominator (LCD). Then the subtraction property of equality was used to isolate the variable term. Finally, both sides of the equation were multiplied by the reciprocal of the coefficient to solve for a.

don't forget to thanks or rate plz!

zzz [600]2 years ago
4 0

Answer:24

Step-by-step explanation:

Subtract 8 from 22 = 1/4a+1/3a=14

Add the fractions together =7/12a=14

Divide 14 by 7/12 and a=24

You might be interested in
Ou have found a house that you would like to purchase. The amount of the home is $225,000. You would like to finance the home th
Tpy6a [65]

Answer:

  A.  $22,500

Step-by-step explanation:

10% = 10/100 = 1/10

To divide a decimal number by 10, move the decimal point one place to the left (remove a zero):

  $225000./10 = $22500.0 = $22500

5 0
3 years ago
Count by ones from 368 to 500. Change for a larger unit when necessary.
stepan [7]
We can figure out how many numbers there are from 368 to 500 by subtracting.

500 - 368 = 132

Now, we need to get it in word form. This can be done by looking at the place value of each number.. So your answer would be:

1 hundred, 3 tens, and 2 ones.
6 0
3 years ago
How many thirds are in 3 2/3
Serga [27]
3= 3 thirds + 3 thirds + 3 thirds = 9 thirds
2/3 = 2 thirds

9 + 2 = 11 thirds. (11/3)


5 0
2 years ago
Marco paid $36.89 for 8.6 gallons of gas.  What is the price per gallon?
Semenov [28]
36.89 total divided by the 8.6 gallons he bought = 4.2 so the price per gallon would be $4.20
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
jake makes 9 loaves of olive bread. he uses 30 grams of olives in each loaf.he started with 1 kilogram of olives.how many grams
8090 [49]
Considering that 1 kilogram is equal to 1000 grams and he made 9 loaves of bread using 30 grams each time, that equates to 270 grams of olives. 1000 - 270 = 730. Your answer is 730 grams of olives remain. Hope this helped.
6 0
3 years ago
Other questions:
  • Increase £30 by 15. what is the answer
    6·1 answer
  • Justin is playing a game.
    13·2 answers
  • Are the polygons similar? If they are, write a similarity statement and give the scale factor.
    6·1 answer
  • One way to increase acceleration is by
    12·1 answer
  • Which of these values is the least? 0.52 0.55 2/3 3/7
    11·1 answer
  • Match the table to show whether each function is even, odd, or neither.
    13·1 answer
  • Consider the function f(x) =2x-6 find f(2)
    11·1 answer
  • 200 x 40 x 43 - 54 - 20 + 95 -23 =<br><br> If u get this i will give u a crown
    14·2 answers
  • The group wants to leave a 15% tip on the $14.40 bill. What will be the amount of the tip?
    14·1 answer
  • What would be this answer for the algebra thing
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!