1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sedbober [7]
3 years ago
10

Sort the measurements from least to greatest.

Mathematics
1 answer:
Nookie1986 [14]3 years ago
8 0

Answer:

48 fl oz

3 1/2 pt

1/2 gal

1 1/4 qt

10 3/4c

Step-by-step explanation:

its easier if you covert each of them into the same unit such a gallons, that way you can compare them side by side

You might be interested in
Need help ASAP NO LINKS
matrenka [14]

Answer:

9

Step-by-step explanation:

5(n-2)=35

5n-10=35

5n=35+10

5n=45

n=45/5

n=9

Please mark me as brainliest

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Juan owes his cousin, Benito, $10.00. Benito is tired of waiting for Juan to pay him back. To try and get Juan to pay up more qu
AleksAgata [21]

Answer:

Equation: 10+x= 15 +0.5x

Time: 10 days

Amount: 20$

Step-by-step explanation:

<u>Equation for Benito:</u>

  • 10 + x*1

<u>Equation for Tavon:</u>

  • 15 + x*0.5

<u>Since the sums equalize at some time, we get:</u>

  • 10+x= 15 +0.5x
  • x - 05x = 15- 10
  • 0.5x = 5
  • x= 5/0.5
  • x= 10 days

After 10 days, Juan will owe both Benito and Tavon $20

7 0
3 years ago
Complete the remainder of the<br> table for the given function rule:
Alexus [3.1K]
-1, -8
0, -9
1, -10
2, -11
Hope that helps!
7 0
3 years ago
Solve for x: 3x+6&gt;-15 x=?
kati45 [8]

Answer:

x>-7

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Pleasee help!!! (brainlest) (15 points)
USPshnik [31]
-1400 + 800 - 350 = - 950 meters
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Choose the simplest form of this fraction
    8·2 answers
  • Which statements are true? Mark all that apply.
    11·1 answer
  • What is the slope of the line that passes through (5,-2) and (-3,4)
    7·1 answer
  • What is the length of the hypotenuse in the right triangle shown below?<br>​
    8·2 answers
  • The table shows the home state of the 175 high school students who attended a tri-state debate tournament. The ratio of Illinois
    6·2 answers
  • Melanie purchases 6 basketballs and 2 volleyballs for $114. A volleyball cost her $3 less than a basketball. How much did each v
    15·1 answer
  • 2. The cost of 8 jars of jalepenos is $23.92. Find the unit price, then find the cost of 10 jars of jalepenos. (PLEASE SHOW YOUR
    14·2 answers
  • Please help!! Find the value of x.<br> 6<br> 8<br> A<br> D<br> 4<br> x = [?]<br> Enter
    7·2 answers
  • Use the information provided to write the standard form equation of each ellipse.
    5·1 answer
  • Suppose that an experiment consists of flipping a coin 3 times and observing the resulting sequence of heads and tails. Find the
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!