1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
shtirl [24]
3 years ago
14

The store buys a helmet for $19.00 and sells it for $31.50. What percentage was the markup?

Mathematics
2 answers:
denis-greek [22]3 years ago
5 0

Answer:

60.317460317460317460(repeating)

Step-by-step explanation:

19.00×100=1900

1900÷31.50=60.317460(repeating)

notka56 [123]3 years ago
5 0

12123245684756348756365378456745385465375687563587e33

You might be interested in
Find the range of the function f(x) = 4x - 7,
ratelena [41]

Answer:

(- 19, - 11, 5, 25)

Step-by-step explanation:

The given function is f(x) = 4x - 7

Now, we have to find the range of the given function for the given domains.

The domains are given as (2 - 5, - 1, 3, 8) i.e. (- 3, - 1, 3, 8).

Therefore, f(- 3) = 4(- 3) - 7 = - 19

f(- 1) = 4(- 1) - 7 = - 11

f(3) = 4(3) - 7 = 5

f(8) = 4(8) - 7 = 25

So, the ranges of the function are (- 19, - 11, 5, 25) (Answer)

8 0
3 years ago
If triangle abc~triangle rpq ar(triangle abc)/ar rpq is equal to
jasenka [17]

Answer:Search it up

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Help this one as well pls and thank you
anastassius [24]

Answer:

11x +9

Step-by-step explanation:

Add the two expressions together to get the total number of ice creams sold

8x+16 + 3x-7

Combine like terms

8x+3x + 16 -7

11x +9

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
the width of a rectangle is 8 feet and the diagnal length of the rectangle is 13 feet which measurement is closest to the length
____ [38]

Answer:

Well the whole answer is 10.246950 smth smth but I don’t have the multiple choices so your gonna have to round yourself

Step-by-step explanation:

Okay so you have a weigh of 8 and a diagonal of 13.

If you look, theres a triangle there. One side has 8 and the diagonal that was cut forms a 13. So we have a leg and a hypotnuse. To find the other leg (length) just follow the Pythagorean theroum and solve for b or a.

Pythagorean theroum: a^2+b^2=c^2

Now subsitute c for 13 since its the hypotnuse and a or b as 8 but only one.

In this case I’m substituting a for 8.

8^2+b^2=13^2

Solve the squares

64+b^2= 169

Isolate the b

b^2=105

Now square root 105

√105 will give the answer above on a normal calculator but if you have to round, I don’t know what place but you can round.

7 0
3 years ago
Bread and sugar cost 110 together,bread cost 100 more than sugar,how much does sugar cost?
dangina [55]
First write an equation system based on the problem
We can write "<span>Bread and sugar cost 110 together" as
</span>∴ b + s = 110
We can write "<span>bread cost 100 more than sugar" as
</span>∴ b = 100 + s
<span>
Second, solve the equation system by subtitution method
Subtitute b with (100+s) in the first equation, and we'll find the value of s
b + s = 110
(100 + s) + s = 110
100 + 2s = 110
2s = 110 - 100
2s = 10
  s = 10/2
  s = 5
The cost of the sugar is 5</span>
4 0
3 years ago
Other questions:
  • Mr. Powell rents a storage space that is 7 feet high, 5 feet long, and 4 feet wide. How many containers, each one cubic foot in
    8·2 answers
  • Find the measure of the central angle that you would draw to represent 67% in a circle graph. Round your answer to the nearest d
    12·1 answer
  • Find the next two terms of the sequence 37 29 21
    9·1 answer
  • Y=-2x+4<br>complete the missing value in the solution to the equation ​
    14·1 answer
  • A jar of jelly that weighs 4.25 ounces costs $2.89. What is the cost of one ounce of jelly?
    5·1 answer
  • What is the volume of the cylinder below?
    11·2 answers
  • What must be added to<br>2x² - 3 xy + 5yz to get x² - xy + y²​
    14·1 answer
  • It took Perla 8 games to score 30 points.At that rate,how many games will it take her to score 45 points?
    13·1 answer
  • A construction company purchased some equipment costing $300,000. The value of the equipment depreciates
    11·2 answers
  • Lydia wants to find the height of a flagpole. She measures the height
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!