1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
77julia77 [94]
3 years ago
5

Using this table, calculate the profit at each level of running shoe inserts production.

Mathematics
2 answers:
pentagon [3]3 years ago
7 0

Answer:

1 pair = 23

2 pair = 51

3 pair - 80

4 pair - 109

5 pair = 137

Step-by-step explanation:

Profit = Total revenue - total cost

If we make 1 pair of running shoe inserts

 Profit = 30-7 =23

If we make 2 pairs of running shoe inserts

 Profit = 60-9 =51

If we make 3 pairs of running shoe inserts

 Profit = 90-10 =80

If we make 4 pairs of running shoe inserts

 Profit = 120-11 =109

If we make 5 pairs of running shoe inserts

 Profit = 150-13 =137

natima [27]3 years ago
6 0

Answer:

To find the answer, subtract the total cost of producing the shoe from the total revenue (money made) to find the profit (money made after repaying the cost).

Pair 1: 30 - 7 = 23

$23 is the profit

Pair 2: 60 - 9 = 51

$51 is the profit

Pair 3: 90 - 10 = 80

$80 is the profit

Pair 4: 120 - 11 = 109

$109 is the profit

Pair 5: 150 - 13 = 137

$137 is the profit

---------------------------------------------------------------------------------------------------------

If the question below asks you which one you should choose, keep in mind that just because there are higher profits <em>does not mean</em> you should choose the choice (with the highest). This would decrease the likely-hood that a consumer would buy it (as it is too expensive), and lower your consumer pool. Instead, choose one that is towards the middle.

~


You might be interested in
Which names are other ways to name ∠1?
vesna_86 [32]
∠1 is an angle formed by the two lines PF and YF at point F

We can also call this angle as ∠PFY because it indicates the point F in the middle where the angle is formed

We can call this angle as ∠YFP because it also indicates the point F in the middle where the angle is formed

we can also call this angle ∠F since F is the point where the angle is formed.

Correct answer: ∠PFY, ∠YFP, ∠F
4 0
3 years ago
What matrix results from −8·A?
djverab [1.8K]
Is that all the question says can you give it into more details


So I can help you out
3 0
3 years ago
Find the volume of the cone.
sergejj [24]
<h3>Right circular cone</h3>

Solve for volume

V≈37.7

r Radius

  • 2

h Height

  • 9

<h3>V=πr2h</h3>
  • 3=π·22·9
  • 3≈37.69911
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
I just need help with this question please
Vsevolod [243]

Answer:

71.286

Step-by-step explanation:

60 x .09 = 65.4

65.4 x .09 = 71.286

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
The one is for my younger sis Lindsay has to read a 72-page book in 6 days. If she reads an equal number of pages each day, how
lianna [129]

Answer:

D. she will need to read 12 pages a day

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If five friends want to share 1.25 of a pizza evenly how much pizza would each person get
    12·2 answers
  • Assume in a certain city that housing costs have been increasing at 5.2% per year compounded annually for the past 8 years. A ho
    11·1 answer
  • What is the numerical solution to the equation five less than three times a number equals four more than eight times the numbers
    12·1 answer
  • Convert 1101, to base 10. ​
    13·1 answer
  • The price of a litre of milk increased from $1.25 in 2004 to $1.35 in 2006. What is the average price increase per year?
    5·1 answer
  • Find the unit rate. $46.54 for 5 hours<br><br>please answer and explain :)​
    13·1 answer
  • Two rays joined at a common endpoint create a
    15·2 answers
  • A) Change 9 out of 50 to a percentage​
    5·2 answers
  • During one month, a homeowner used 600 units of electricity and 100 units of gas for a total cost of 390. The next month, 400 un
    15·1 answer
  • A function is shown below.
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!