1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kipiarov [429]
2 years ago
15

Which expression has factors (n + 6) and (7n + 4)?

Mathematics
1 answer:
klemol [59]2 years ago
8 0
Your answer is A) 28n² + 184n + 96. 
You might be interested in
Express $91.60 for 8 lb of coffee as a unit rate
shusha [124]
I believe your answer is $11.45 a pound, because you are taking the total (91.60) and you're going to divide that by 8. 

91.60/8=11.45

Hope this helps! 
4 0
3 years ago
1. A college newspaper, The College Spy, has a fixed production cost of $70 per edition and it costs 40¢ per copy to print and d
Mars2501 [29]

a. What is the cost expression for the newspaper? 


The cost would be the sum of fixed cost and the variable cost. The fixed cost is 70 while the variable cost is 0.40 x, where x stands for the number of copies made. That is:

Cost = 70 + 0.40 x            

where x = number of copies made


b. What is the revenue expression for the newspaper? 

The revenue would simply be the product of selling price and number of copies sold or made, that is:

Revenue = 0.50 x


c. Put the cost and revenue expressions into an inequality that would represent a successful newspaper. 


To have a successful newspaper, the difference of revenue and cost must be greater than 0, that is:

Revenue – Cost > 0

0.50 x – (70 + 0.40 x) > 0


d. How many copies should be sold to make a profit? Show all work! An answer with no work will receive 0 points. 

From the above equation, we solve for x.

0.50 x – (70 + 0.40 x) > 0

0.50 x – 70 – 0.40 x > 0

0.10 x > 70

x > 700

Number of copies made should be more than 700 copies


e. Now go back to your answer for d. On every line of your solution write what property of math you would use to justify the transformation that occurred. 

 

0.50 x – (70 + 0.40 x) > 0                Distribution property

0.50 x – 70 – 0.40 x > 0                    Addition property

0.10 x > 70                                           Addition property

x > 700                                                  Division property

4 0
3 years ago
Whats 1+1 because im having trouble
KATRIN_1 [288]
One plus one equals 2
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
If set A has 4 elements and B has 3 elements then set n(AXB) is a) 12 b) 14 c) 24 d) 7
Karo-lina-s [1.5K]

Answer:

The correct option is a.

Step-by-step explanation:

Given information:

Number of elements in set A = 4

Number of elements in set B = 3

We need to find n(A × B). It means we have to find the number of elements in set A × B.

If P and Q are two sets with elements m and n respectively, then the number of element in the set P × Q is m × n.

n(A\times B)=n(A)\times n(B)

n(A\times B)=4\times 3

n(A\times B)=12

The value of n(A × B) is 12. Therefore the correct option is a.

8 0
3 years ago
An aluminum can has a capacity of 2.37 L. What is the capacity of the can in milliliters?
sasho [114]

Answer:

2,370 mL

Step-by-step explanation:

1000mL = 1 L, so I multiplied 1000 by 2.37

If they ask for it to be set up as a proportion, I would write 1/1000 = 2.37/x and cross multiply. x = 2,370

5 0
2 years ago
Other questions:
  • PLEASE HELP
    8·2 answers
  • Find<br> ∫^[infinity]_-[infinity] xe^-x^2 dx.
    12·1 answer
  • Which costs more, 8 printers at 145$ per printer or 3 laptops priced at 439$ per laptop? Explain.
    15·1 answer
  • Simplify (1 + 3)2 – 10 = 2.
    13·2 answers
  • Help me pleasee. Solve the system by substitution
    12·1 answer
  • NEED HELP<br> 5. Measure the length of each leg<br> and the hypotenuse of this triangle
    13·1 answer
  • If a cow takes 15 poops a day, and there is 10 cows, how many piles of poop are there in a day.
    8·2 answers
  • Mariah is studying the life cycle of the monarch butterfly. She must choose one stage in the cycle to present in science class:
    14·2 answers
  • 12) The function f(x) represents the total bill from a rental store that charges $10 to rent a power tool pus an
    11·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP ME WITH THIS PIEASE AND THANK YOU.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!