Finding the greatest common factor ( or G C F ):
G C F is the largest number that divides evenly into all the numbers.
270 : 90 = 3
360 : 90 = 4
G C F ( 270, 360 ) = 90
Answer:
A unit rate is a rate where the second quantity is one unit , such as $34 per pound, 25 miles per hour, 15 Indian Rupees per Brazilian Real, etc. 1 minute=60 seconds1 hour=60 minutes (or) 3600 seconds1 day=24 hours (or) 1440 minutes.
Step-by-step explanation:
Answer: the cost of one package of macadamia nut chip cookie dough is $1.5
the cost of one package of triple chocolate cookie dough is $2.5
Step-by-step explanation:
Let x represent the cost of one package of macadamia nut chip cookie dough.
Let y represent the cost of one package of triple chocolate cookie dough.
Mrs. Julien’s class sold 25 packages of macadamia nut chip cookie dough and 30 packages of triple chocolate cookie dough for a total of $112.50. This means that
25x + 30y = 112.5 - - - - - - - - - - - - -1
Mrs. Castillejo’s class sold 8 packages of macadamia nut chip cookie dough and 45 packages of triple chocolate cookie dough for a total of $124.50. This means that
8x + 45y = 124.5 - - - - - - - - - - -2
Multiplying equation 1 by 8 and equation 2 by 25, it becomes
200x + 240y = 900
200x + 1125 = 3112.5
Subtracting, it becomes
- 885y = - 2212.5
y = - 2212.5/- 885
y = 2.5
Substituting y = 2.5 into equation 1, it becomes
25x + 30 × 2.5 = 112.5
25x + 75 = 112.5
25x = 112.5 - 75 = 37.5
x = 37.5/25 = 1.5
The method used is the elimination method. It is more convenient to use.