Answer:
-1
Step-by-step explanation:
For a line joining two points (x1, y1) and (x2, y2), it's slope is given as:

Here, the two points are (-1, 6) and (2, 3) in place of (x1, y1) and (x2, y2).
Solving for slope:




Hence, the slope of the line joining the given points is <u>-1.</u>
Answer:
Step-by-step explanation:
If you graph there would be two different regions. The first one would be

And the second one would be
.
If you rotate the first region around the "y" axis you get that

And if you rotate the second region around the "y" axis you get that

And the sum would be 2.51+4.188 = 6.698
If you revolve just the outer curve you get
If you rotate the first region around the x axis you get that

And if you rotate the second region around the x axis you get that

And the sum would be 1.5708+1.0472 = 2.618
To find the unit price of each item you want to divide:
Fresh water:
$1.76 / 16 = $0.11
Spring water:
$2.40 / 20 = $0.12
So the statement that is true is B) Fresh water has a lower unit price of $0.11/ounce.
Hope this Helps!!
the inside of quadrilateral is always 360°.So add 75°,90° and 75° and then subyaract from360°.
x+75°+75°+90°=360
×+240°=360°
x=360°-240°
x=120°