1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
astra-53 [7]
3 years ago
9

It will cost $ 8.94 for the ingredients to make one cake of 16 pieces. what is the unit cost of each piece of cake?

Mathematics
1 answer:
Arlecino [84]3 years ago
6 0
Each piece of cake costs $.56 ($.55875)
I divided 8.94 by 16 to find how much one piece costs.
You might be interested in
Hola amigos, como estas! I need some with with this: If you have a bowl with 27 apples and you take away four, how many do you h
timurjin [86]

Answer:

You will have 23 apples left

Step-by-step explanation:

Because 27-4=23 apples

So the answer is 23 apples

<em>Hope I Helped Amigo</em>

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
50 people sponsor paula and she raises a total of £180 for charity. what is the mean average amount sponsored?
Sveta_85 [38]
180 / 50= £ 3.60 per person
7 0
3 years ago
-3-(-8)-(-2)=x, what is the value of x?
loris [4]
- 3 - (- 8) - (- 2) = x

Distribute the negatives to the numbers in the parentheses.

- 3 + 8 + 2
- 3 + 10
7

x = 7
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
CAN YOU HELP ME PLEASE
ahrayia [7]

Answer:

3.05 yards

Step-by-step explanation:

Arc length= 2π(r)(Θ/360)

given: 7 yards is diameter, 50 degrees

radius= diameter/2 = 3.5

plug in

2π(3.5)(50/360) = 3.05 yards

8 0
3 years ago
Let f(x) = twenty four over the quantity of 3 x minus two.Find f(−2). (1 point) Group of answer choices −6 −3 3 6
S_A_V [24]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

<u>   24   </u> =

 3x-2

<u>    24     </u>=

 3(2)-2

<u>    24    </u>=

  6-2

<u>   24   </u>=

   4

6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Marco comma roberto comma dominique comma and claricemarco, roberto, dominique, and clarice work for a publishing company. the c
    8·2 answers
  • PLEASE HELP ME
    6·1 answer
  • Find tanX if cotX =2
    10·1 answer
  • Tom ate 1/4 of a pizza. He divided the leftover pizza into pieces equal to 1/12 of the original pizza. After he gave some friend
    8·1 answer
  • AB = x + 2
    12·1 answer
  • Keisha deposits $500 into an account that pays simple interest at a rate of 2% per year. How much interest will she be paid in t
    13·1 answer
  • Write the expression 2 x 8 + 20 - 12 ÷ 6 with parentheses and brackets two different ways so one value is less than 10 and the o
    7·1 answer
  • A) Complete the table of values for y = x2 + x - 4
    10·1 answer
  • The volume of the large cube is 125 cubic inches. The volume of the small cube is 27 inches. What is the difference between the
    11·1 answer
  • Find the equation of the circle whose diameter is the chord x + y = 3 of the circle x2 + y2 - 2x - 3 = 0​
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!