1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
grin007 [14]
3 years ago
10

Find the length of each side of the polygon for the given perimeter

Mathematics
1 answer:
butalik [34]3 years ago
8 0

Answer:

choice number 2) 10 in, 18.5 in 31.5 in

Step-by-step explanation:

we collect and evaluate the like terms.like terms means the ones that can be evaluated. like 2y and 7y are like terms. they either can be added or subtracted to get an answer . 7y-2y =5y. but you cant subtrac or add 7y  with 5 because they are not like terms.

2y +1 + 7y + 3y + 5 = 60

(2y+7y+3y)+(1+5) = 60

12y + 6 = 60

The 6 crosses the equal sign to the other side because of like terms.And becomes a minus

12y = 60 - 6

12y = 54

y = 4.5

so,

2y +1= 2 x 4.5 + 1 =10

7y = 7 x 4.5 = 31.5

3y + 5= 3 x 4.5 + 5 =18.5

Answer is 10 in, 18.5 in, 31.5 in

If you need any clarification or more explanation pls do mention at the comment section so that i can help more thx

Hope this helps and if it does pls mark as branliest answer thx

You might be interested in
Find the slope of the line that passes through (-5,-6), (-14,10)
Nostrana [21]

Answer:

m=-\frac{4}{3}

Step-by-step explanation:

<u>Formula</u>

m=\frac{rise}{run}=\frac{y_{2}-y_{1} }{x_{2}-x_{1}}

<u>Solve</u>

<u />m=\frac{10+6}{-14+5}=\frac{16}{-9}=-\frac{4}{3}<u />

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
gabriella rents bikes for $13 plus $7 per hour. Eduardo paid $27 to rent a bike for how many hours did he rent the bike?
e-lub [12.9K]

He has it for 2 hours

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
3 years ago
Help pls thank you very much I picked one but I have no idea which one
Alecsey [184]

Answer:

42

Step-by-step explanation:

we could use inverse operation and multiply 7 by 6

6 0
3 years ago
*****NEED ANSWER ASAP*****
Kay [80]

Answer:

-1.2 that is the point hope this helps

Step-by-step explanation:


5 0
3 years ago
Other questions:
  • A classroom has stadium seating. There are 10 seats in the first row, 13 seats in the second row, 16 seats in the third row and
    10·1 answer
  • What is the simplified form of the expression 3²+7-y²-5-2y²-1
    15·1 answer
  • What is the simplified form of 24 y to the eighth power over 15 x to the fifth power divided by 8 y to the fourth power over 4 x
    9·1 answer
  • What is the arithmetic mean of the following numbers? 1, 2, 10, 6, 4, 4, 6, 3, 1, 4
    14·1 answer
  • Write a number that has four digits with the same number in all places, such as 4,444
    13·1 answer
  • Allison has a 1/2 cup of yogurt for making fruit parfait recipe 1/8 Cup of yogurt. How many parfait can she make
    12·1 answer
  • Amelia is getting ready to go on a family vacation. They are driving the whole way, so she wants to have her favorite TV shows d
    6·2 answers
  • Please help asap!!<br> I think D is one of the answers but i'm not sure
    7·2 answers
  • A farmer plants wheat in a rectangular plot of land having a length of 7260 feet and a width of
    8·1 answer
  • Please help I’ll give Brainly pleas
    13·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!