1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lisabon 2012 [21]
4 years ago
9

Javier bought 48 sports cards. Of the cards 3/8 were baseball cards. How many baseball cards were baseball cards

Mathematics
2 answers:
frez [133]4 years ago
8 0
18 baseball cards. Multiply the total number of cards by the fraction that are baseball cards.
Phoenix [80]4 years ago
3 0

18 of the cards were baseball cards

You might be interested in
Write the relation as a set of ordered pairs.
AveGali [126]

Answer:

Is B (-2,-1),(0,0),(2,1)

Step-by-step explanation:

x y

-2 -1

0 0

2 1

I think!!??

5 0
3 years ago
6 pounds of potatoes cost $11.34. What is the unit price?
AveGali [126]
Your answer would be $1.89

You take 11.34 and divide it by 6. After that you’ll be 1.89 as your unit price.

1.89 is how much for 1 pound
8 0
3 years ago
I need it asap!!! Help a struggling geometry student out!!
coldgirl [10]

Answer:

I would say C

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find z. Just write the number. Answer should be a whole number. PLS HELP DUE IN 10 MINS WILL GIVE BRAINLIST
Delicious77 [7]

Answer:

square root of 338 or 18.38

Step-by-step explanation:

since a² and b² are equal, you would do 13² plus 13² then add those and you end up with 338. then you find the square root of 338 which is 18.38477631, or 18.38

5 0
3 years ago
How do I solve the inequality for this: 10 < 9 + x
Firlakuza [10]
Subtract 9 from each side of the equation. so you would get 1<x. meaning that any number larger then 1 would correctly solve the equation.
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Veronique has a spinner with three sections of equal size, red (r), green (g), and blue (b).The spinner is spun twice. The sampl
    14·2 answers
  • A snail moves at a speed of about 153.54 feet per hour. What is the snail's speed in inches per minute? Round the answer to the
    12·1 answer
  • I’m confused on this one
    14·1 answer
  • Amy's new summer job at the pool will pay her 9$ per hour.Which term describes this type of hourly income?
    12·2 answers
  • 30 POINTS PLEASE HELP!!
    13·1 answer
  • If 5x+6=10, what is the value of 10x+3?<br><br> A) 4<br> B) 9<br> C) 11<br> D) 20
    7·2 answers
  • What is the solution?<br> -10 = 2a – 4
    11·2 answers
  • locate the point on the line segment A (3,-5) and B (13,-15) given that the point is 4/5 of the way from A to B. Show your work
    6·1 answer
  • One month Tammy rented 2 movies and 6 video games for a total of $ 42 . The next month she rented 5 movies and 3 video games for
    6·1 answer
  • Determined that intercepts of the line.
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!