1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
kompoz [17]
3 years ago
12

4. A local school is conducting a fundraiser. The relationship between the number of raffle

Mathematics
1 answer:
murzikaleks [220]3 years ago
5 0

Answer:

4. D.$500

5. 165 Im not sure on this one

Step-by-step explanation:

4. 5/25=5 thats how many one costs, then you do 500/5=100

You might be interested in
What is the area of the rectangle? (area = length x width)
dimaraw [331]

Answer:

C. 10 Units

Step-by-step explanation:

Multiply two and five together to get ten. You can get these numbers by counting the amount of space between each dot.

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Calculate the area of a dart which hits the dartboard with a force of 10 N and pressure of 2000 N/cm^2​
STALIN [3.7K]

Answer:

pressure=force/area

2000. ×area =10

area. =10/2000

area =0.005cm²

3 0
3 years ago
What has a better deal? Daisy Sour Cream $1.49, or Kraft Sour Cream $2.55 for 16oz
almond37 [142]

Answer:

2.55

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Price of Rope
Ksenya-84 [330]

Answer:

The answer is 2.25 that makes profit

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
Is this expression equivalent to 1.5?<br><br> 15.0 / 10<br> 15.0 (divided by) 10
Dmitriy789 [7]

Answer:

Yes it is true

Step-by-step explanation:

15/10 equals 1.5

4 0
2 years ago
Other questions:
  • A restaurant chain sells 15,000 pizzas each month, and 70% of the pizzas are topped with pepperoni. Of these, 2/3 also have pepp
    14·2 answers
  • Can someone help me with this question
    15·1 answer
  • Steven's savings account switches from compounding interest annually to quarterly. His account earns 3% interest yearly. Steven
    12·1 answer
  • Shelly is searching online for airline tickets. Two weeks​ ago, the cost to fly from Denver to Orlando was ​$220. Now the cost i
    10·2 answers
  • Can you help me please
    10·2 answers
  • He parent function f(x) = x3 is represented by graph A. Graph A is transformed to get graph B and graph C. Write the functions r
    8·1 answer
  • Sara has 13 books in her library. She bought several books at a yard sale over the weekend. She now has 63 books in her library.
    7·1 answer
  • -PLEASE SOLVE-<br> I think the answer is 4 but I’m not sure!! PLEASE HELPP!
    10·1 answer
  • Ughhhhh Its Mondayyyyyyyy soooooo free point question whats 3x+-7=93
    5·1 answer
  • John Fleming, marketing manager for the Athletic Sporting Goods Company (ASGC) is thinking about how the changes taking place am
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!