1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
elena-14-01-66 [18.8K]
3 years ago
12

How do you find the unit rate

Mathematics
1 answer:
Sergio039 [100]3 years ago
7 0

Answer:


Step-by-step explanation:

To get the unit to equal 1, divide both numbers by the denominator; your answer is the number you get by dividing the numerator by the denominator. Use this method to calculate unit cost, too—you're calculating how much 1 item is worth, after you're given the amount that multiple items cost.

You might be interested in
Suppose that the current equilibrium price of silver is $34 per ounce. If silver is produced under conditions of perfect competi
Bond [772]

Answer:

  b.  is $34 per ounce

Step-by-step explanation:

If the production cost were less, a competitor would drive the price down. If the production cost were more, the supplier would go out of business.

Since we're at equilibrium, the production cost must be equal to $34 per ounce.

6 0
3 years ago
Determine the value of each variable in the figure below. Keep answers in simplest<br> radical form.
Tanzania [10]

Answer:

  a = 21

  b = 63

  c = 42√3

  d = 21√3

Step-by-step explanation:

The sides of a 30°-60°-90° triangle have the ratios 1 : √3 : 2. The given side (42) is the longest side of the smallest triangle, and the shortest side of the largest triangle.

That means the other sides of the smallest triangle will be ...

  a = 42/2 = 21

  a+b = 2(42) = 84

  b = (a+b) -a = 84 -21 = 63

  d = 21√3 . . . . middle-length side of the smallest triangle

  c = 42√3 . . . . middle-length side of the largest triangle

The values of the variables are ...

  • a = 21
  • b = 63
  • c = 42√3
  • d = 21√3

7 0
2 years ago
If 3 dogs are going to share 32 ounces of canned dog food equally by weight how many ounces should each dog get? I NEED THIS ASA
mr_godi [17]
Maybe I'm not understanding, but I would say 32 ounces divided by 3 gives an equal amount of food for each dog. So i would just solve 32/3. Hope this helps... sorry if it didn't!

6 0
3 years ago
Four married couples have bought 8 seats in the same row for a concert. in how many different ways can they be seated
Dimas [21]
If no restrictions 40,320 



6 0
3 years ago
You purchase a car using a $18,000 loan with a 5% simple interest rate. Suppose you pay the loan off after 3 years. How much int
noname [10]

Answer: $2,700

Step-by-step explanation:

$18,000 times 5% = 900

900 times 3 is 2,700

Therefore your answer will be 2,700

4 0
3 years ago
Other questions:
  • A girrafe runs at a rate of 32 miles per hour. Which equation models the situation?
    10·1 answer
  • What number must you add to complete the square?
    13·2 answers
  • The task:<br>Find the radius or diameter of each circle with the given dimensions <br>2. d=4 ft​
    7·1 answer
  • Y= 4x +6 (x=3) Substitution
    12·2 answers
  • Which of the following is the equation for a circle with a radius of rand center
    6·1 answer
  • Consider the graph of z. Which lettered point represents z2?
    15·2 answers
  • Movie tickets cost $9.95 for adults and $6.75 for students. The Ryder family buys 2 adult tickets, 3 student tickets, and then p
    7·2 answers
  • What is the decimal multiplier to increase by 5.3?
    11·1 answer
  • The power, P (watts), of a car engine is proportional to the square of its speed, s(m/s) When s= 30 P= 1500 Work out the speed (
    10·1 answer
  • In the equation 2x = 36 - 8, what is the next step in the equation solving sequence?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!