1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
natali 33 [55]
3 years ago
8

Dale had equal amounts of orange juice, milk, and water that he left in the refrigerator overnight. He took them all out and let

them sit on the counter for one hour. At the end of the hour, he measured the temperature of each liquid. The table below shows the data that he collected.
Temperature of Liquids After One Hour

Liquid Temperature (°C)
orange juice 11.4
milk 11.0
water 10.5

What can Dale conclude from these measurements?
A.
Different liquids change temperatures at different rates.
B.
Different refrigerators are different temperatures.
C.
Different liquids have different flavors.
D.
Different liquids are different temperatures.
Mathematics
1 answer:
Evgen [1.6K]3 years ago
7 0

Answer:

answer is A

Step-by-step explanation:

All of these liquids were the same temperature when Dale took them out of the refrigerator. They all spent the same amount of time sitting on the counter, but at the end of that time, each one was a different temperature. This means that different liquids change temperatures at different rates.

You might be interested in
If lim(x->3) f(x)=7, which of the following must be true?
fenix001 [56]
<span>If lim(x->3) f(x)=7, then </span><span>f(3) = 7.</span>
5 0
2 years ago
in this line of circles, the ratio of the red circles to blue circles is 1:3. how many more red circles would need to be added t
Tems11 [23]

Answer:

Step-by-step explanation:

If we assume that initially

Number of red counter is 1

Number of blue counter is 3

Now to make ratio reverse you need to add 8 more red counters so that ratio becomes

9:3=3:1

5 0
2 years ago
a car cost $25000 plus $675 for tax, title, and license fees. Ari finances the car by putting down $2,500 in cash and taking out
Sergeu [11.5K]
Answer : .333 percentt per month
8 0
2 years ago
Tomas learned that the product of the polynomials (a b)(a2 – ab b2) was a special pattern that would result in a sum of cubes, a
soldier1979 [14.2K]

The polynomial (a + b)(a² – ab + b²) is reconstructed as (2x + y)(4y² – 2xy + y²), then the correct option is C.

<h3>What is polynomial?</h3>

Polynomial is an algebraic expression that consists of variables and coefficients. Variables are called unknown. We can apply arithmetic operations such as addition, subtraction, etc. But not divisible by variable.

Tomas learned that the product of the polynomials (a + b)(a² – ab + b²) was a special pattern that would result in a sum of cubes, a³ + b³.

His teacher put four products on the board and asked the class to identify which product would result in a sum of cubes if a = 2x and b = y.

Then the polynomial equation will be

(2x + y)(4y² – 2xy + y²)

More about the polynomial link is given below.

brainly.com/question/17822016

8 0
1 year ago
Read 2 more answers
The math clubs car can travel 9 meters in a second. The race track for the soap box derby is 63 meters long. How many seconds wi
zhenek [66]

Answer: it will take 7 seconds

Step-by-step explanation: 9 x 7 = 63

5 0
3 years ago
Other questions:
  • Randall bought 2 game controllers at Electronics Plus for $36. What is the unit rate for game controller at Electronics Plus?
    12·2 answers
  • PLZ HELP FOR BRAINLIEST !!
    12·1 answer
  • For every 24 meals Momoka prepared for customers last night, she prepared 2 meals for employees. Momoka prepared 156 meals. How
    8·2 answers
  • 24 out of 40 employees at Joe's coffee shop drink coffee every day. What percent of the employees do not drink coffee every day
    6·2 answers
  • 3 Elena and Jada are 32 miles apart on a path when they start
    13·1 answer
  • 4
    13·1 answer
  • Please help ASAP!!!!!
    15·1 answer
  • 6th grade math !!!!!!!!!!!
    10·2 answers
  • Two data sets contain an equal number of values. The double box and whisker plot represents the values in the data set. Compare
    12·2 answers
  • Including a 6% sales tax, an inn charges $155.82 per night. Find the inn's nightly cost before tax is added.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!