1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
LenaWriter [7]
3 years ago
7

Julina is planninf a 1224-mile driving trip. Her car gets an average of 34 mpg, and the cost of gas is about $3.56/gallon. What

is the approximate driving cost of the trip
Mathematics
1 answer:
Zolol [24]3 years ago
3 0

Julina's car can travel 34 miles with one gallon of gas, so she will need

\dfrac{1224}{34}=36

gallons of gas to make the whole trip.

Since one gallon costs $3.56, 36 gallons cost

36\times 3.56=128.16

dollars.

You might be interested in
M^2 - 4m +8 = -21 <br> Solve the quadratic equation by completing the square
pshichka [43]

Answer:

m^2-4m=-29

m^2-4m+4=-29+4

(m-2)^2=-25

m=2+-5i

6 0
3 years ago
a bus is traveling at a constant speed.if the bus is 15 1/2 miles in 1/3 of an hour. how many miles will the bus travel in one h
Lemur [1.5K]

Answer:

A

Step-by-step explanation:

A

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
PLZ HELP !!!!!! IT’S DUE TODAY
Kay [80]

Answer:

jvhhhhchgcgvvv

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
One bag of rice that weighs 5.25 pounds will have enough rice if a recipe calls for 88 ounces of rice. (1 pound = 16 ounces)
krek1111 [17]
False, there isn't enough rice in 5.25 pounds.
4 0
3 years ago
Plz correct me if i'm wrong thx
Marianna [84]

Answer:

Your answer is correct

6 0
3 years ago
Other questions:
  • 7d Ꮞd - 3d = Ꮞ0<br> Pleasee✌
    9·2 answers
  • 1935 people visit a library during one week. the ratio children : adults is 1 : 4 how many more adults than children visited the
    8·1 answer
  • Help me please 13 more questions!!!
    14·1 answer
  • On Monday you sent x number of text messages. On Tuesday you sent twice as many. On Wednesday you sent 12 more texts than you se
    14·2 answers
  • Brad and sally made a total of 31 cakes for the school bake sale. Sally made 7 fewer cakes than brad. How many cakes did brad ma
    15·1 answer
  • Order the numbers from least to greatest 9/2, 0.41, 43.5%
    7·1 answer
  • Marco needs to buy some dog food. At the nearest store, 3 bags of dog food cost $15.75. How
    7·1 answer
  • David borrowed $2500 from his local bank. The yearly interest rate is 8%. If David pays the full principle and interest in the f
    9·1 answer
  • can you find the lengths and area and type the correct code? Please remember to type in all caps with no space​
    5·2 answers
  • If A = [
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!