1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Rus_ich [418]
3 years ago
9

One number is eight more than twice another. If their difference is 25, what is the larger number?

Mathematics
1 answer:
Vladimir79 [104]3 years ago
7 0
You can set up an system of equations
x=2y+8
x-y=25

Substitute x in to the second equation
2y+8-y=25
y+8=25
y=17

Substitute the y back in to the first equation.
x=2(17)+8=42
You might be interested in
The management of a restaurant with locations all over the country has developed a new hamburger that researchers believe will s
Sliva [168]

Using sampling concepts, it is found that the best way to perform a randomized experiment with the goal of determining if this new hamburger will sell better than the hamburger that is currently sold is as follows:

Randomly select 40 restaurants, let each one decide if it wants to sell the new hamburger, and compare sales in those restaurants to sales in the restaurants that chose not to sell the new hamburger.

<h3>What is sampling?</h3>

It is is a common statistics practice, when we want to study something from a population, we find a sample of this population.

For example:

I want to estimate the proportion of New York state residents who are Buffalo Bills fans. So i ask, lets say, 1000 randomly selected New York state residents whether they are Buffalo Bills fans, and expand this to the entire population of New York State residents.

In this problem, a sample of randomly selected restaurants should be taken to sell the new hamburger, and then be compared with the ones who sell the old hamburger to see if sales increased, hence the correct option is:

Randomly select 40 restaurants, let each one decide if it wants to sell the new hamburger, and compare sales in those restaurants to sales in the restaurants that chose not to sell the new hamburger.

More can be learned about sampling concepts at brainly.com/question/25122507

3 0
2 years ago
The manager at Gabriela's Furniture Store is trying to figure out how much to charge for a book shelf that just arrived. The boo
Burka [1]

Answer: The manager sold the book shelf at $235.2

Step-by-step explanation:

Since we have given that

Wholesale price of the book shelf = $147.00

But Gabriela's Furniture Store marks up all furniture by 60%.

So, Mark up value is given by

\frac{60}{100}\times 147\\\\=\frac{8820}{100}\\\\=\$88.2

So, the new price that the manager sold the book shelf is given by

147+88.2\\\\=\$235.2

Hence, the manager sold the book shelf at $235.2

4 0
3 years ago
How do you divide 15 pounds of rice into 4 unequal measuring using ounces
Helen [10]
You have to cut 15 pounds into 3.75 four times
7 0
3 years ago
At Rose State College Allison Wells received the following grades her accounting class 93, 60, 78, 89 ,78 and 82 Allison's instr
Lunna [17]

so you drop the 60.
93 + 78 + 89 + 78 + 82 = 420
420 \div 5 = 84

so the answer is 84
7 0
3 years ago
F( y ) = y + y 2 - 3
ExtremeBDS [4]
F(y) = y + y^2 - 3

f(-2) = -2 + (-2^2) - 3
f(-2) = -2 + 4 - 3
f(-2) = -1

f(-4) = -4 + (-4^2) - 3
f(-4) = -4 + 16 - 3
f(-4) = 9

f(0) = 0 + 0^2 - 3
f(0) = -3

f(2) = 2 + 2^2 - 3
f(2) = 2 + 4 - 3
f(2) = 3

f(4) = 4 + 4^2 - 3
f(4) = 4 + 16 - 3
f(4) = 17



7 0
3 years ago
Other questions:
  • what is an equation of a line that passes through the point (1,-7) and is parallel to the line 3x+y=3
    15·1 answer
  • Estimate the unit rate justify your answer $299 for 4 tires
    9·1 answer
  • #11! Plzzz help Algebra 2 Honors :))))
    13·1 answer
  • A few years ago, the Colorado Rockies played 160 games and won 64. for every two games they won, how many games did they lose?
    7·2 answers
  • PLEASE HURRY ITS URGENT!<br>What is distance between A &amp; B?<br>​
    9·1 answer
  • X + Y is equal to 5 x minus Y is equal to 4 find the value of find the value of x square minus y square ​
    12·1 answer
  • Solve the equation. Find all real solutions.<br> 9r3 - 144r = 0
    9·1 answer
  • Cathleen ran a total of 16 miles. She ran exactly 2 2/3 miles each day. How many days did it take her to run 16 miles
    12·1 answer
  • A bug is moving back and forth on a straight path. The velocity of the bug is given by vt=t2-3t. Find the average acceleration o
    7·1 answer
  • Find the slope of this please​
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!