1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
3 years ago
9

Amhed pays $2.10 for 5 1/4 lbs of bananas. Janel pays 3.25 for 6 1/2 lbs of bananas. Which is a better buy? Explain why.

Mathematics
2 answers:
Doss [256]3 years ago
5 0
Amhed has the better buy because he pays $0.40 for a pound of bananas while Janel pays $0.50 for a pound.
Snezhnost [94]3 years ago
3 0
Ahmed has the better buy, with $0.40 per pound. Janelle pays $0.10 more, at $0.50 per pound. IYou can read my work if you need it.

You might be interested in
How do i simplify 14/24.
dolphi86 [110]
Simplify 14/24 to the simplest form - Fractions Simplifier. Use this fractions simplifier calculator to reduce any fraction to lowest terms. You just need to enter the numerator and denominator values. The answer will be a proper fraction or a mixed number and also the decimal equivalent to the given fraction.
8 0
3 years ago
You’ve analyzed each game. Which game earns you more points?
tatiyna

Answer:

Game 2

Step-by-step explanation:

Each hit the points would double (point(x2))

Example:

1x2=2, 2x2=4, 4x2=8, 8x2= 16, 16x2=32, and so on.

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Help me!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Black_prince [1.1K]

Answer:

C) 1 quart

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
What is 4 divided by 84? I don't understand how you get 21?
Romashka [77]
<span>What is 4 divided by 84? 

4 </span>÷ 84 = <span>0.04761904761....

4 divided by 84 isn't 21, but 84 divided by 4 is 21! 4 divided by 84 is asking how many times 84 goes into 4 which is not even 1.
</span>
 4 divided by 84 = <span>0.04761904761....</span>
4 0
3 years ago
can someone please do this :// I need B done on Question 9 but I'm so mad because no one is giving me a correct fkin answer
Akimi4 [234]
Should be 4 for B because 8-4 would equal 4
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The cost for a certain music plan is 9.99 per year plus $.025 per song you download if you paid $113.74 one year find the number
    9·2 answers
  • Dora bought a bottle of nail polish that was marked down by 20 percent from its original price of $4.50. Including a 9 percent s
    5·2 answers
  • darren has 3/4 of a gallon of soil.he needs to plant 5 small plants.if he splits the soil evenly between the plants.how much soi
    10·2 answers
  • Point X is located at (3, 2). Point Y is located at (3, -8)
    5·1 answer
  • PLZ ANSWER <br><br> 1-2x = -X-3
    15·1 answer
  • What is the percent equation for 46% of 127?
    13·1 answer
  • Please help me!!!!!!!
    14·1 answer
  • Please help me, i will mark the brainliest pls!
    12·1 answer
  • Convert the following angle from degrees to radians. Express your answer in simplest
    15·1 answer
  • k h S Which of the following is a true proportion of the figure based on the triangle proportionality theorem?​
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!