1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Korolek [52]
4 years ago
9

Amhed pays $2.10 for 5 1/4 lbs of bananas. Janel pays 3.25 for 6 1/2 lbs of bananas. Which is a better buy? Explain why.

Mathematics
2 answers:
Doss [256]4 years ago
5 0
Amhed has the better buy because he pays $0.40 for a pound of bananas while Janel pays $0.50 for a pound.
Snezhnost [94]4 years ago
3 0
Ahmed has the better buy, with $0.40 per pound. Janelle pays $0.10 more, at $0.50 per pound. IYou can read my work if you need it.

You might be interested in
Which of the following circumstances would likely make completing the square th
svet-max [94.6K]

Answer:

The leading coefficient is 1 and the linear term coefficient is an even number

Step-by-step explanation:

Leading coefficient must be one for the application of completing square method. If the completing square is not one than we must apply other methods like Ac method, quadratic formula to solve the equation. To solve the equation with completing square the numerical value must be on other side of the equation. In this method we multiply linear term’s coefficient with one-half and square it therefore, completing square is suitable method for the equation having leading coefficient is 1 and linear coefficient is even.

3 0
3 years ago
Can somebody help me with these, i will mark you brainliest :)
Diano4ka-milaya [45]

Answer:

11 is b

Step-by-step explanation:

thats all i can do sorry

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Write an equation that represents the following word problem.
Genrish500 [490]

Answer:

Both would work.

Step-by-step explanation:

If we call Jackie's apples a, then Mark has a - 4 apples. Therefore, together they have a + (a - 4) apples, and we know that they have a total of 12 apples so we can write a + (a - 4) = 12 to represent the situation. On the other hand, if Mark has a apples, then Jackie has a + 4 apples, so we can also write a + (a + 4) = 12 to represent the situation as well. Therefore, both of the equations would work. Hope this helps!

8 0
3 years ago
(3x + 10)<br> (5x-10)<br> A)x=30 B.)*= 28<br> c)x=25 Dx=10
MrMuchimi

Answer:D. x=10

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
3(2x-5)= 5(x-4)<br>help pls
yan [13]
This is simple simplifying. If you need an explanation dm me.
here is the answer
x=-5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Rewrite each rational function in graphing form. Then graph it
    12·1 answer
  • We roll a fair die repeatedly until we see the number four appear and then we stop. The outcome of the experiment is the number
    10·1 answer
  • Simplify this expression
    12·1 answer
  • grade 5 math. How would I write a ratio for a project when asked to compare prices from two stores, IE 32 slices of texas toast
    15·1 answer
  • The mean number of English courses taken in a two–year time period by male and female college students is believed to be about t
    10·1 answer
  • If there are 180 members of the 8th-grade class, what percent preferred either the museum or the sports complex?
    7·2 answers
  • Please answer PLEASE
    8·2 answers
  • The width of a 2-by-4 piece of wood is actually 3 1/2 inches. Find the total width of 28 2-by-4s laid side by side. Simplify you
    11·1 answer
  • How many different sequences of 3 playing cards (from a single 52-card deck) exist?
    8·1 answer
  • An executive invests $27,000, some at 5% and the rest at 4% annual interest. If he receives an annual return of $1,220, how much
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!