1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Taya2010 [7]
3 years ago
11

Express in a simplified exponential notation 18a^3b^2/2ab

Mathematics
2 answers:
MAVERICK [17]3 years ago
8 0

\frac{18a^3b^2}{2ab}  = 9a^2 * b


Step-by-step explanation:


Sauron [17]3 years ago
3 0

Hey there,

The answer is: 18a^3b2/2ab=9a^2*b

:)

You might be interested in
there are six muffins in a package how many packages will be needed to feed 48 people if each person has two muffins
wolverine [178]

Answer:

16 packages of muffins

Step-by-step explanation:

1) First you need to find out how many muffins you need total. If each person has two muffins and there are 48 people, how muffins would that be? To find out, multiply 48 and 2 together.

48 * 2 = 96

So now we know that we must have 96 muffins in total

2) Now we have to find out how many muffin packages we will need. If there are 6 muffins in each package and we need to have 96 muffins in total, how many packages will we need? To find out, divide 96 by 6.

96/6 = 16


From this we know that you will need 16 packages

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two questions in 1 more points added​
VARVARA [1.3K]

Answer:

13

Step-by-step explanation:

The square root of 169 is 13

6 0
2 years ago
Read 2 more answers
How many solutions does this linear system have y=2x-5. -8-4y=20​
ollegr [7]

Answer:

One solution

Step-by-step explanation:

y = 2x – 5. –8x – 4y = –20. one solution: (–2.5, 0)

4 0
3 years ago
I don’t know the answer
shutvik [7]

Answer:

HJ is 8

JE is 4

Step-by-step explanation:

Nice song in the other tab by the way:)

7 0
3 years ago
What can you do when the unit prices for two comparable items are listed using different units of measure?
Over [174]
When you have two unit prices for two comparable items, you have to convert one of the prices to the other one.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Eric Kweeder can paint a wall in
    7·2 answers
  • I have a hard time with this still. I will mark you the Branilest.
    11·2 answers
  • 5) Convert 23.5 kilograms to milligrams.
    9·1 answer
  • Han rulers supported the idea of a peaceful society brought about by mutual respect among all people known as
    8·2 answers
  • HELP!!! A set of numbers is shown:
    6·1 answer
  • Suppose you invest $3,500 in a savings account that earns 7% Interest, compounded
    7·1 answer
  • Craig has a rectengular deck that measures 799 inches and 245 inches premeter and if the addtional deck is 33 inches longer,what
    10·1 answer
  • -8.1 =v/7 + 3.1 what is v
    5·1 answer
  • In a certain card​ game, the probability that a player is dealt a particular hand is. Explain what this probability means. If yo
    11·1 answer
  • A pair of shoes costs $30.99 and the sales tax is 5%. Use the formula C = p + rp to find the total cost of the shoes, where C is
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!