1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Pachacha [2.7K]
3 years ago
7

Find the slope of the line whose equation is 5y = x - 3. -3 -3/5 1/5 5

Mathematics
1 answer:
irina1246 [14]3 years ago
5 0
The slope of the line whose equation follows the point-slope form (y=mx + b) is m. Transforming the equation 5y = x - 3 into the point-slope form by dividing the whole equation by 5 results to y =   \frac{1}{5} (x) -  \frac{3}{5}. The slope, m, is 1/5.
You might be interested in
What’s a cows favorite type of math?
MA_775_DIABLO [31]
The answer is moo-ltiplication
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
If b=6, find the value of 7b
Serggg [28]
7b is just 7 x b and if b is 6 its just 7 x 6
which the answer is 42
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Assume a standard deck of 52 cards is being used. Find the possible way 2 black cards can be chose
GREYUIT [131]

We know there are 4 suites the deck can be divided into, and two of the 4 are black. So you divide 2/4, and get 1/2. So the probability that a black card will be chosen is 1/2.

7 0
3 years ago
Brianna bought snacks for her team's practice. She bought a bag of oranges for $2.72 and a 20-pack of juice bottles. The total c
posledela

Answer:

each bottle was $2.12 :P

Step-by-step explanation:

➼start by making an equation to find the price of the juice pack, in this case x would be the price of the juice pack because its unknown, the juice pack price(x) added to the price of the oranges(2.72) and equal the total(45.12), the before tax part is not needed info

2.72 + x = 45.12

➼now our aim to get x alone to find out its worth so we will have to do the opposite and subtract 2.72 from everything, since its positive

2.72-2.72=0 crosses out

45.12-2.72=42.4

➼which gets us x = 42.4 so one 20 pack is 42.40 dollars but we arent done yet, to find out the price of EACH bottle we must divide 42.4 by 20!

42.4/20=2.12

➼so to sum it up, each bottle is $2.12 :)

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the volume of the following rectangular prism?
djverab [1.8K]

Answer:

I dont really know how to multiply fractions but i do know the step.

Step-by-step explanation:

Since 23/4 units square's formula is L × B. and the H is 4/3 units.All you needed to do to find the recrangular prism was to multiply 23/4 and 4/3 to get it.Then simplify it.Sorry i dont really know whether this helps but its what i know:'D

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What is the nearest 100 of 829
    13·1 answer
  • An equation is graphed below. How many solutions does the equation have?
    8·1 answer
  • Given the following equation of the hyperbola, what are the x-values of the vertices? x^2/4 - y^2/49 = 1 is it 2 and -2?
    9·1 answer
  • Ricky race $640 in a charity walk last year this year he raised 15% more than he raised last year how much money did Ricky raise
    11·1 answer
  • A 16 ounce package of cereal cost $4.00? what is the unit cost
    8·2 answers
  • Which equation is shown in the table?
    13·1 answer
  • Grace has a net spendable income of $1,700 per month. She decides to check her expenses for the previous month and adjust her bu
    11·2 answers
  • HEADS UP there is a bot going around saying to put in a link to get your answers dont do it i didnt click it but it could be a v
    14·1 answer
  • Help me with this question please
    13·1 answer
  • The diagonals of a rectangle enclose an angle of measure 78 degree
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!