1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nadya [2.5K]
3 years ago
7

Anyone can help me with this please!!!????(don’t mind the question at the bottom!!)

Mathematics
1 answer:
weqwewe [10]3 years ago
6 0

Answer:

a=6     b=12

Step-by-step explanation:

i think i could be wrong

You might be interested in
Which of the following can be a solution to the inequality below?<br> 2x &gt; 6.<br> Pls send help
Citrus2011 [14]

Answer:

x>3

Step-by-step explanation:

you divide both sides by 2 then you get three. The sign remains the same.

3 0
3 years ago
A3/8
mart [117]

Answer:

A.)130 80

Step-by-step explanation:

1y/3x

-8x/1xy

answer:130 80

5 0
2 years ago
Move numbers to the blanks to show a meaning of 5×2 = 10
MrRissso [65]

Answer:

The expression 5 × 2 = 10 means:

  • 10 is 5 times as many as 2.

Step-by-step explanation:

Given the expression

  • 5 × 2 = 10

From the expression, it is clear that we can determine that when we multiply 2 by 5 to get 10.

In other words, we can determine the value 10 by:

  • 2+2+2+2+2 = 10

It means 10 is 5 times as many as 2.

Therefore, the expression 5 × 2 = 10 means:

  • 10 is 5 times as many as 2.
6 0
2 years ago
Please answer I will be giving out brainliest and 2<br>7 points.​
maria [59]
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute

4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.

6 0
3 years ago
2.5 kg of potatoes cost £1.40<br> Work out the cost of 4.25 kg of potatoes.<br> 5.95
kvasek [131]

Answer:

£2.38

Step-by-step explanation:

Write and solve an equation of ratios:

 £1.40       2.5 kg

----------- = ------------

     c          4.25 kg

Cross multiplying, we get:

(£1.40)(4.25 kg) = (2.5 kg*c), or

       (£1.40)(4.25 kg)

c = -------------------------- =  £2.38

             2.5 kg

4 0
3 years ago
Other questions:
  • License plates in a particular state display 3letters followed by 3numbers. how many different license plates can be manufacture
    14·1 answer
  • I need help with polynomial long division no pressure
    11·2 answers
  • The img has the info
    14·1 answer
  • Please help with this!! i already did a bit idk if its right tho
    11·1 answer
  • |x-9|=-4<br> How would I go to solve this equation
    9·1 answer
  • A group Students surveyed chose basketball and soccer as their favorite sport in the retro 3 : 8
    13·1 answer
  • During 7 1/2 months of hibernation, a black bear experienced a weight loss of 64.4 pounds.
    13·2 answers
  • A dilation with center (0,0) and scale factor "k" is applied to a polygon. What dilation can you apply to the image to return it
    12·1 answer
  • When an object is thrown upwards with a speed of 64 ft/sec, its height above the ground is given by the function h(t)=−16t2+64t
    7·1 answer
  • The diameter of a circle is 6 miles. What is the radius?
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!