Answer:
x>3
Step-by-step explanation:
you divide both sides by 2 then you get three. The sign remains the same.
Answer:
A.)130 80
Step-by-step explanation:
1y/3x
-8x/1xy
answer:130 80
Answer:
The expression 5 × 2 = 10 means:
- 10 is 5 times as many as 2.
Step-by-step explanation:
Given the expression
From the expression, it is clear that we can determine that when we multiply 2 by 5 to get 10.
In other words, we can determine the value 10 by:
It means 10 is 5 times as many as 2.
Therefore, the expression 5 × 2 = 10 means:
- 10 is 5 times as many as 2.
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
£2.38
Step-by-step explanation:
Write and solve an equation of ratios:
£1.40 2.5 kg
----------- = ------------
c 4.25 kg
Cross multiplying, we get:
(£1.40)(4.25 kg) = (2.5 kg*c), or
(£1.40)(4.25 kg)
c = -------------------------- = £2.38
2.5 kg