161.5 miles / 3.5 hrs = 46.143 mph
(128 oz) * (2 oranges)/(5 oz) * (1 bag)/(11.5 oranges) * $3.49/bag ≈ $15.54
Note that we have assumed 11.5 oranges per bag, and that partial bags are available.
If Chantal must buy whole bags of oranges, 5 bags will be needed and the cost will be $17.45.
Answer:
X=5
Step-by-step explanation:
f(1)= -1^2+4(1)+12=15
f(2)= -2^2+4(2)+12=16
f(3)= -3^2+4(3)+12=15
f(4)= -4^2+4(4)+12=12
f(5)= -5^2+4(5)+12=7
g(1)=1+2=3
g(2)=2+2=4
g(3)=3+2=5
g(4)=4+2=6
g(5)=5+2=7
so g(5)=f(5)= X=5
Answer:
10
Step-by-step explanation:
7+15/5