1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
boyakko [2]
3 years ago
6

What’s the area of a circle with a diameter of 4

Mathematics
2 answers:
umka21 [38]3 years ago
7 0

Answer:

4\pi ≈ 12.57 units squared

Step-by-step explanation:

The area of a circle is denoted by: A=\pi r^{2}, where r is the radius.

Remember that diameter is twice the radius, so since the diameter equals 4, we know that the radius r = 4/2 = 2.

Now, plug this in: A=\pi *2^2=4\pi

We can round 4pi to 12.57 units squared.

Hope this helps!

hoa [83]3 years ago
3 0

Answer:

12.56 units²

Step-by-step explanation:

Radius = 4/2 = 2

Area = pi × r²

3.14 × 2²

12.56

You might be interested in
A city determines that a planned community must have at least 4 acres of developed and open space, and the difference between th
Bezzdna [24]

Answer:

The graph in the attached figure

Step-by-step explanation:

Let

x ----> the number of open acres

y ----> the number of developed acres

we know that

x+y \geq 4 -----> inequality A

The solution of the inequality A is the shaded area above the solid line x+y=4

y-x\leq 1 -----> inequality B

The solution of the inequality B is the shaded area below the solid line y-x=1

so

The graph in the attached figure

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Greta wants to make 5 pounds of a nut mix using peanuts and cashews. Her budget requires the mixture to cost her $6 per pound. P
Vinil7 [7]

Answer:

3 pounds of peanuts and 2 pounds of cashews

Step-by-step explanation:

Let x be the pounds of peanuts and y be the pounds of cashews

Greta wants to make 5 pounds of a nut mix using peanuts and cashews.

So, x+y=5 ----- A

Cost of 1 pound of peanuts = $4

Cost of x pounds of peanuts = 4x

Cost of 1 pound of cashews = $9

Cost of y pounds of cashews = 9y

Her budget requires the mixture to cost her $6 per pound

So, cost of mixture of x pounds of peanuts and y pounds of cashews is 6(x+y)

So, 4x+9y=6(x+y) --- B

Plot A and B

x+y=5 ---Blue

4x+9x=6(x+y) ---Green

Refer the attached figure

Intersection point = (x,y)=(3,2)

Hence she should use 3 pounds of peanuts and 2 pounds of cashews

6 0
3 years ago
I need to finish this Monday. I missed the lesson. I don't know what to do. We have to answer them with pattern blocks. The thir
ladessa [460]

Have you tried to look at the links?

respond with info.

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
A pen is being built that is 10 feet long and 20 feet wide. How much fencing material will be ne
schepotkina [342]
I think its perimeter so you do 10x2=20 and 20x2=40 and add 20+40 to get 60 so the answer is 60 cause it says "fencing" which is the outer border

therefore answer is 60 feet 
7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Please help me with this​ only c.
allsm [11]

Answer:

.

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Solve x-2y=12 if the domain is {-3, -1, 0, 2, 5}
    7·1 answer
  • Which of the following is a composite number? <br> A 1 <br> B 0 <br> C 63 <br> D 19
    15·2 answers
  • Find the quotient<br>- 72<br>-8​
    11·1 answer
  • If x +y equals -1 what is y?
    15·1 answer
  • 63/84 in simplest form
    12·2 answers
  • most of state names in the United states end in a vowel. of the 50 states, 25 of the state names end in either an a or e and 6 e
    9·1 answer
  • .35 miles is 4% of what amount
    9·1 answer
  • Help I am not that good with math so if anyone can help that would be great. Thank you
    12·1 answer
  • Can y'all help me please​
    15·1 answer
  • Find a, b, and c please and thank u
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!