1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ivahew [28]
3 years ago
4

When a photo is reduced or enlarged it's length to width ratio usually remains the same .Aurelian wants to enlarge a 4 in by 6 i

n photo so that it has a width of 15 inches

Mathematics
1 answer:
Ilia_Sergeevich [38]3 years ago
8 0
Length:   4      2     10
Width:     6      3     15

You can tell because 15 isn't divisible by 6, but it is divisible by 3, which goes into 6.

Divide 6 by 2 to get 3.

To keep the ratio, we must also divide 4 by 2 to get 2.

Then, multiply 3 by 5 to get 15 for the width.

You must also multiply 2 by 5 to get the length of 10.

The picture's dimensions will be 10"x15".
You might be interested in
Rita had $9.00. She spent $3.67 on a magazine.
Ket [755]
She has $5.33 left


$9.00
-$3.67
————
$5.33
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please take your time but I really need anyone's help!!!!
stiv31 [10]

Answer:

C) 5 3√2

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Abc bookstore sells new books, n, for $12, used books, u, for $8, and magazines, m, for $5 each. The store earned $340 revenue l
poizon [28]

Answer:

The number of new books sold  =  10

The number of used books sold (u)   = 15

The number of magazines  sold (m) =   20

Step-by-step explanation:

Let us assume the number of new books  = n

So, the number of used books sold  (u)  = New books sold + 5 =  n + 5

Also, the number of magazines sold (m)  = 2 x ( Number of new books sold)  

= 2 n

⇒  u = n + 5, m = 2 n

Here, the cost of each new book  n-  = $12

So, the cost of n new books = n  x ($12) = 12 n

the cost of each used book  u  = $8

So, the cost of u = (n+ 5)  used  books = n+5  x ($8) = 8 n + 40

the cost of each magazine  m  = $5

So, the cost of m = (2n )  magazines = 2n  x ($5) = 10 n

Also, total earnings = $340

⇒ 12 n + 8n +40 + 10 n = 340

or,  30 n =  300

or,n = 300/30 = 10

Hence the number of new books sold  = n = 10

The number of used books sold (u)  = n + 5  = 15

The number of magazines  sold  = m = 2 n = 20

4 0
3 years ago
If y varies directly with x and y = -15 when x = 3, find x when y = 10.
Anika [276]

Answer:

like here x= 3 and y= -15

here, its 5 times goes in negative

now if y = 10 TO X IS 5 TIME POSITIVE HERE = 10×5 = 50

4 0
2 years ago
0.729 rounded by the nearest tenth
katrin [286]
0.7 is rounded to the tenth place
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The diameter of a small gear is 16 cm. This is 2.5 cm more than 1/4 of the diameter of a larger gear. What is the diameterof the
    13·2 answers
  • Ayesha bought a 24-pack of lip gloss for $17.04. What is the unit cost per tube of lip gloss?
    14·2 answers
  • Solve. 12 – (2 × 3) A. 6 B. 12 C. 12(2) D. 23
    5·1 answer
  • Show the steps on solving
    7·1 answer
  • 86 into scientific notation
    8·2 answers
  • Sleep deprivation, CA vs. OR, Part I. According to a report on sleep deprivation by the Centers for Disease Control and Preventi
    12·1 answer
  • The coach pays $72 for 18 hamburgers. What is the cost per hamburger? What math concept do you use to solve the problem?
    6·2 answers
  • Please help me out!!!!!
    7·1 answer
  • Consider the function graphed below.
    5·1 answer
  • Which is a coefficient in the expression (3x5)+4x
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!