Answer:
4
Step-by-step explanation:
2(10 -6x)=x -8x
20 - 12x = x - 8x
20 = x - 8x + 12x
20 = 5x
20 / 5 = x
x = 4
Assuming I understand your question correctly, in that you’re looking for just some descriptions of the differences between the functions. If so, then I’d say:
First graph both functions, the f(x) and the g(x). Then spot the differences.
Note that the g(x) function has shifted towards the right compared with the f(x) function.
Another way that the g(x) differs from the f(x) function is that it’s stretched. The vertex is in the IV quadrant for g(x) rather than at the origin for f(x).
I hope that helps.
Answer:
Positive.
Step-by-step explanation:
(self-explanatory)
Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.
Step-by-step explanation:
Find the unit price (the price of 1 lb of apples)
7.64/8 lbs = 0.955 per pound
12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;
Answer:
=14.69km²
Step-by-step explanation:
We can use the Hero's formula to calculate the area
A= √(s(s-a)(s-b)(s-c))
s is obtained by adding the lengths of the three sides of the triangle and then dividing by 2, a, b and c are the ides of the triangle.
S=(5+6+7)/2
=9
A=√(9(9-6)(9-5)(9-7))
=√(9×3×4×2)
=√216
=14.69km²