1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
inysia [295]
2 years ago
9

HELP ME PASS!!!! YOULL BE MY HERO FOREVER!!!!!!

Mathematics
2 answers:
Alexus [3.1K]2 years ago
4 0

2(-2y-4)-3y=13

-4y-8-3y=13

-7y=21

y=-3

x=2

substitute three into one of the original two problems and you get 2!

Hope this helped

marishachu [46]2 years ago
4 0

Answer:

all work is shown and pictured

You might be interested in
How to solve 2(10 -6x)=x -8x
SashulF [63]

Answer:

4

Step-by-step explanation:

2(10 -6x)=x -8x

20 - 12x = x - 8x

20 = x - 8x + 12x

20 = 5x

20 / 5 = x

x = 4

3 0
2 years ago
Read 2 more answers
Which is one of the transformations applied to the graph of f(x) = x2 to change it into the graph of g(x) = 9x2 – 36X?
Fiesta28 [93]
Assuming I understand your question correctly, in that you’re looking for just some descriptions of the differences between the functions. If so, then I’d say:

First graph both functions, the f(x) and the g(x). Then spot the differences.
Note that the g(x) function has shifted towards the right compared with the f(x) function.
Another way that the g(x) differs from the f(x) function is that it’s stretched. The vertex is in the IV quadrant for g(x) rather than at the origin for f(x).

I hope that helps.

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
What type of slope does this graph show?
Anettt [7]

Answer:

Positive.

Step-by-step explanation:

(self-explanatory)

4 0
3 years ago
Which is the better buy on apples?
lesantik [10]

Answer: The 12.81 for 14 lbs of apples is the better buy.

Step-by-step explanation:

Find the unit price (the price of 1 lb of apples)

7.64/8 lbs = 0.955 per pound

12.81/14 lbs. = 0.915 per pound;

7 0
2 years ago
Find the area of the triangle
Misha Larkins [42]

Answer:

=14.69km²

Step-by-step explanation:

We can use the Hero's formula to calculate the area

A= √(s(s-a)(s-b)(s-c))

s is obtained by adding the lengths of the three sides of the triangle and then dividing by 2, a, b and c are the ides of the triangle.

S=(5+6+7)/2

=9

A=√(9(9-6)(9-5)(9-7))

=√(9×3×4×2)

=√216

=14.69km²

8 0
2 years ago
Other questions:
  • a dental company has rolls of floss that are 1872 in long they want to put the distance in yards on their labels what is the dis
    14·1 answer
  • The ratio of red paint to blue paint is 2:1. What does the ratio 2:1 mean?
    6·1 answer
  • The sales team at an electronics store sold 48 computers last month. The manager at the store wants to encourage the sales team
    11·1 answer
  • What is the area of a circle if it is 7ft
    13·2 answers
  • I will give brainliest to the first person who answers.
    11·1 answer
  • A block of silver is weighing 8 ounces is worth $104. What is the unit rate for the Value of silver in one ounce
    11·1 answer
  • of the 12 people attending seminar, 6 have red hair. what is the probability that a randomly selected person will have red hair?
    8·1 answer
  • What is the value of x and y?
    13·1 answer
  • In the triangle below, x= degree. Round to the nearest tenth
    15·1 answer
  • WILL MARK BRAINLIEST
    5·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!