His estimate is reasonable. But only if Michael is less than 2 years old.
Answer:
24p
Step-by-step explanation:
£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges
cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24
Answer:
x = 1/2y + 1
y = 2x - 2
Step-by-step explanation:
Let's solve for x.
4x−2y=4
Step 1: Add 2y to both sides.
4x−2y+2y=4+2y
4x=2y+4
Step 2: Divide both sides by 4.
4x
4
=
2y+4
4
x=
1
2
y+1
Answer:
x=
1
2
y+1
Let's solve for y.
4x−2y=4
Step 1: Add -4x to both sides.
4x−2y+−4x=4+−4x
−2y=−4x+4
Step 2: Divide both sides by -2.
−2y
−2
=
−4x+4
−2
y=2x−2
Answer:
y=2x−2
Hope this helps!
brainliest?
Answer:
25.9
Step-by-step explanation:
25.9
pi-pi+pi/pi is 0+(1*25.9) which is 25.9
Hope this helps :D
Since a line is equal to 180 degree
you pick one that has the variable x in it.
For example: 5x=180
180/5=36
therefore x=36
2. 6x=180
180/6= 30
x=30