1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Free_Kalibri [48]
3 years ago
13

Which is a y-intercept of the graphed function ?

Mathematics
1 answer:
VMariaS [17]3 years ago
3 0
I think it's (0, -9)
You might be interested in
Michael estimated his mass as 8 kilograms
Marianna [84]
His estimate is reasonable. But only if Michael is less than 2 years old.
4 0
2 years ago
Gareth buys two oranges. He pays with a £1 coin and gets 52p change. Work out the cost of one orange.
zalisa [80]

Answer:

24p

Step-by-step explanation:

£1 - £0.52 = £0.48 ← cost of 2 oranges

cost of 1 orange = £0.48 ÷ 2 = £0.24

3 0
1 year ago
What is x and what is y in 4x-2y=4
Fed [463]

Answer:

x = 1/2y + 1

y = 2x - 2

Step-by-step explanation:

Let's solve for x.

4x−2y=4

Step 1: Add 2y to both sides.

4x−2y+2y=4+2y

4x=2y+4

Step 2: Divide both sides by 4.

4x

4

=

2y+4

4

x=

1

2

y+1

Answer:

x=

1

2

y+1

Let's solve for y.

4x−2y=4

Step 1: Add -4x to both sides.

4x−2y+−4x=4+−4x

−2y=−4x+4

Step 2: Divide both sides by -2.

−2y

−2

=

−4x+4

−2

y=2x−2

Answer:

y=2x−2

Hope this helps!

brainliest?

5 0
2 years ago
What is pi minus pi plus pi divided by pi x 25.9. WILL MARK BRAINLIEST
mestny [16]

Answer:

25.9

Step-by-step explanation:

25.9

pi-pi+pi/pi is 0+(1*25.9) which is 25.9

Hope this helps :D

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value of x. Will give brainliest.
s344n2d4d5 [400]
Since a line is equal to 180 degree
you pick one that has the variable x in it.
For example:  5x=180
180/5=36
therefore x=36
2. 6x=180
180/6= 30
x=30

3 0
3 years ago
Other questions:
  • The ratio 6 ft to 4 yd as a fraction in simplest form
    6·1 answer
  • What estimate can you make for 2/3 and 1/6?
    11·2 answers
  • Does a equation only produces 1 solution
    12·1 answer
  • Volume of 7/2, 7/5, and 5
    11·1 answer
  • A worker’s total earning is $8.75 per hour plus a $10 tip; what are the hours worked if the worker earned $316.25 in one week?
    11·1 answer
  • Staff
    9·1 answer
  • find the image of (2,4)obtained by translating 2 units down followed by a rotation of 180° counterclockwise about the origin
    13·1 answer
  • Help me need to know
    9·1 answer
  • If 7 men can do a certain job in 12 days, how long would it take 6 mens to do the same job?
    14·1 answer
  • HELP PLEASE URGENT, ASAP. GRADE 11 TRIGONOMETRY MATH, ill give brainliest.
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!